Zobrazuje se Vám newsletter špatně? Můžete si ho prohlédnout v prohlížeči.

Pro zobrazení obrázků si je prosím povolte v e-mailu

Divadlo NaHraně vysekne poctu básníkovi, o vlastnické touze mluví „kus“ Mine

Předčasně zemřelý básník Václav Hrabě byl zejména mezi mládeží ikonou raných 60. let. Pražské Divadlo NaHraně připravilo inscenaci Hrabě 2.15: Bez dechu, kterou budou moci návštěvníci Uffa vidět v úterý 19. března od 19 hodin.

Herci se pod vedením režisérky Terezy Karpianus vracejí nejen k dílu tohoto autora, označovaného za představitele české beatnické generace, ale i k okolnostem jeho nezáměrné tragické smrti. Součástí inscenace budou i jazzové písně, tedy žánr, který Hrabě miloval. Samotný příběh tvoří zkouška jazzové kapely čekající na svého textaře a saxofonistu Vaška.

Čistotu, bezelstnost a upřímnost básníkovy poezie doprovázejí večírky 60. let, revolta i touha po lásce. „Při zkoušení jsme vzpomínali na ostré vidění své vlastní adolescence, na její krutost i křehkost. Nacházeli jsme ji i v útočném a zároveň bezbranném díle Václava Hraběte. A tyto protiklady se snoubí na jevišti,“ řekla režisérka.

Trochu z jiného soudku bude představení s názvem Mine o naší instinktivní touze „něco vlastnit“ a vymezovat si „svůj“ prostor. Tento audio-vizuální „kus“ v Uffu ve středu 27. března v 19 hodin uvede skandinávsko-český kolektiv T.I.T.S.

Performance překračující žánry je založená na intenzivní součinnosti zvuku, hlasu, pohybu, světelného designu a kostýmů. Zprostředkovává tím osobní zkušenost s naším každodenním „mít či nemít“, prosazováním svých nároků na osobní prostor, na věci, nebo dokonce na ostatní lidi.

 
www.uffo.cz

Pokud již nadále nechcete dostávat náš newsletter, můžete se odhlásit.