Trutnovský podzim

CARMEN

Koncert koupit vstupenku

Vstupné: 130 Kč

CARMEN
Koncertní provedení

EDITA ADLEROVÁ (Carmen) - mezzosoprán
PETRA FROESE (Michaela) - soprán
MILOSLAV PELIKÁN (Don Chosé) - tenor
DANIEL KLÁNSKÝ (Escamillo) - baryton
LUKÁŠ KLÁNSKÝ - klavír

Program: Georges Bizet

Patron koncertu: ZPA Smart Energy a.s.

pátek 14. 10. ** Koncertní síň B. Martinů ** 19:00 hodin ** vstupné 130 Kč


EDITA ADLEROVÁ – mezzosoprán

Mezzosopranistka Edita Adlerová vystudovala Konzervatoř v Pardubicích u prof. Svatavy Šubrtové. V roce 1991 absolvovala s rolí Carmen v divadle J. K. Tyla v Plzni, a stala se tak nejmladší Carmen v historii české opery. Vzdělání si doplnila studijními pobyty na mistrovských kurzech u prof. Andreje Kucharského z Mnichova a prof. Iriny Kondratěnko z Lotyšska. Je držitelkou ceny Českého hudebního fondu. Spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí. Je členkou Originálního hudebního divadla Praha, kde se již přes 20 let věnuje interpretaci díla Antonína Dvořáka. Byla sólistkou divadla „Le Grand Théâtre du Puy du Fou“ ve Francii.
Věnuje se převážně koncertní činnosti - zpívá sólové party oratorií s orchestry, účinkuje i v programech s komorním obsazením. Vytváří autorské moderované hudební projekty, jako například „Ave Maria“, „Španělský večer s Carmen“ nebo „George Gershwin - Muž, který neodešel“. Společně se sopranistkou Annou Hlavenkovou založila soubor Canto Dolce, který se zaměřuje na barokní hudbu. Vystupuje na významných mezinárodních festivalech - Pražské jaro, Classique au large (Francie), Music Festival Gorizia (Itálie), Smetanova Litomyšl, Struny podzimu, Třeboňská nokturna, Hudební festival L. van Beethovena aj. Jako sólistka vystupuje s českými i zahraničními orchestry a předními dirigenty (Serge Baudo, Petr Altrichter, Leonardo Martinez, Benjamin Ashkenazy, Charles Olivieri-Munroe aj.) v nejlepších koncertních sálech - Palau de la Música Catalana Barcelona nebo KKL Luzern aj. V komorních projektech permanentně spolupracuje s vynikajícími umělci - klavírista Emmanuel Quiquemelle, sopranistka Gabriela Beňačková, varhaník Václav Roubal, kytarista Miroslav Žára nebo violista Vladimír Bukač. Spolupodílela se na několika CD, natočila dvě profilová. Koncertuje s vynikajícím Orchestre Philharmonique de Prague, Geneva Production. Její interpretaci mnohých hudebních děl mohli slyšet posluchači v Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Slovensku, Rumunsku, Švýcarsku, Lotyšsku, Gruzii, Moldávii, Španělsku, Maroku, Egyptě a Spojených arabských emirátech.


PETRA FROESE – soprán

Mladá sopranistka Petra Froese vystupuje od roku 2000 sólisticky v České republice i v zahraničí. V Praze zpívala roku 2006 sólový part v Schubertově Mši G dur s Českým komorním orchestrem a s Pražskými symfoniky provedla za řízení Gerda Albrechta Mši As dur téhož skladatele. Roku 2007 se představila se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu v Mendelssohnově Snu noci svatojánské a s týmž známým mnichovským tělesem nastudovala v roce 2008 Griegovy písně z Peer Gynta. Ty také provedla 2009 v Brazílii a Chile. Roku 2009 zazpívala sólový part Brahmsova Německého requiem ve Varšavské filharmonii a v prosinci téhož roku předvedla Klárku z Egmonta v exotickém Kataru. V roce 2010 zpívala sólový soprán v Mozartově Requiem a Korunovační mši na zahajovacím koncertě Mezinárodního festivalu v Strasbourgu a v roce 2011 následovaly objevné Magické noci Bohuslava Martinů v lipském Gewandhausu, týdenní turné po Španělsku s Cappellou Istropolitanou a další španělský zájezd se Zemlinského suitou Cymbeline. V roce 2012 se představila ve frankfurtské Staré opeře v Dvořákově Stabat Mater a téhož roku zpívala na Smetanově festivalu v Litomyšli roli Elsy v koncertním provedení Wagnerova Lohengrina. V roce 2013 vystoupila se souborem Trio Syrinx Prague na mezinárodním festivalu v Petrohradu. Na podzim téhož roku opět hostovala v Kataru, kde s Qatarskou filharmonií provedla árie z Armidy a Rusalky. Roku 2014 byla hostem festivalu Gustava Mahlera v Jihlavě a vystoupila na mezinárodním festivalu Dvořákova Praha v hlavní roli Alviny v první Dvořákově opeře Alfred. Z tohoto koncertu byla pořízena nahrávka firmou Arco Diva. 
Vedle zpěvu se Petra Froese věnuje překladatelské činnosti - např. pro SOP přebásnila Wagnerovu operu Tannhäuser ze staroněmčiny.


DANIEL KLÁNSKÝ – baryton

Daniel Klánský (*1992) je laureátem několika pěveckých soutěží a absolutním vítězem a držitelem Ceny Českého rozhlasu na soutěži B. Martinů v roce 2011. Na podzim 2015 se stal finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. Od podzimu 2013 je posluchačem pražské HAMU ve třídě prof. Magdaleny Hajóssyové. Publikum ho mělo možnost slyšet na mnoha koncertech v tuzemsku i v zahraničí. Často vystupuje se svým otcem, světoznámým klavírním virtuosem Ivanem Klánským, spolupracuje i s Bennewitz kvartetem, se svým bratrem Lukášem Klánským a houslistou Janem Mráčkem.
V Praze pravidelně vystupuje pro Mozartovskou obec na Bertramce, např. pro pedagogy z rakouského Mozartea či společnost W. A. Mozarta v New Yorku.
Účinkoval na koncertě k Mozartovým narozeninám, který přenášel Český rozhlas. V srpnu 2012 vystoupil v Luhačovicích na slavnostním závěrečném galakoncertě Akademie Václava Hudečka. Spolupracuje s Komorní filharmonií Pardubice - např. v prosinci 2014 účinkoval na vánočním koncertě jako sólista v Rybově České mši vánoční, v červenci 2016 vystoupil pod taktovkou Marka Šedivého na festivalu Klášterní hudební slavnosti v Šumperku na závěrečném koncertě s názvem „To nejlepší z opery“. V červenci 2016 byl hostem na Olomouckých barokních slavnostech v opeře Facetum musicum v režii Tomáše Hanzlíka. Daniel Klánský také od minulé sezóny hostuje v Národním divadle v opeře Jana Kučery na námět O. Kaisera a J. Lábuse s názvem „Rudá Marie“.


LUKÁŠ KLÁNSKÝ – klavír

Lukáš Klánský (*1989) patří k nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným koncertům na festivalech v ČR, ale i v zahraničí, se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu. V letech 2004 – 2010 studoval na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Evy Boguniové. Po ukončení magisterského studia na pražské HAMU ve třídě svého otce, prof. Ivana Klánského, pokračuje nyní ve studiu doktorandském. Lukáš je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (EPTA 2002, Agropolli 2003, Karl Drechsel fordepreise 2007, Beethovenův Hradec 2007, International Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Vystupuje s předními českými orchestry (Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Český národní symfonický orchestr, Barocco sempre giovanne) a s dirigenty, jako je Libor Pešek, Andrea Sebastian Weiser, Jan Kučera nebo Istvan Denes. Koncertuje v ČR, SR, Německu, Švýcarsku, Francii, Itálii, Belgii, Nizozemsku, Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Turecku a Jihoafrické republice. Publiku v ČR se představil na festivalech Pražské jaro, Světová klavírní tvorba, Svátky hudby Václava Hudečka, Talichův Beroun nebo v Českém spolku pro komorní hudbu. Je členem úspěšného Lobkowicz tria (Jan Mráček - housle, Ivan Vokáč - violoncello). Pravidelně koncertuje s předními českými umělci, jako jsou například Václav Hudeček, Kateřina Javůrková nebo světově proslulé Pražákovo kvarteto.


Vážení přátelé Trutnovského podzimu. S politováním Vám musíme oznámit, že na koncertním provedení Carmen, jež se uskuteční tento pátek, 14. 10., nevystoupí ze zdravotních důvodů Libor Kasík.
Sám ke vzniklé situaci říká: „Moc se trutnovskému publiku omlouvám, ale zastihla mě bohužel indispozice. Proto jsem oslovil kolegu Miloslava Pelikána, který v pátek vystoupí místo mě. Nechci ale posluchače zklamat, proto ještě letos vystoupím v Uffu na vánočním koncertě s Terezou Mátlovou. Moc děkuji za pochopení.“

14. 10. 2016

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner


Hlavní partneři


Partneři


Mediální partneři


Spolupracujeme


Logistický partner