Koncert

DHAFER YOUSSEF

Jazzinec 2016 koupit vstupenku

Více: http://jazzinec.cz/

Přijde-li na to popsat tuniského zpěváka a hráče na loutnou oud třemi slovy, hned dvakrát, pro zdůraznění, by dostalo přednost označení mystický zpěvák. Na třetím místě by zřejmě stálo jazzman nebo možná jazzman bez hranic. Ale mystický jazzman by asi dokonale vyjádřilo hudbu, kterou Youssef nabízí na svém novém albu Diwan of Beauty and Odd, kdy diwan znamená od perských časů sbírku básní. V jeho případě jazzových básní.
„V hudbě nezáleží na tom, na jaký nástroj hrajete nebo jaké skladby napíšete. Je to mnohem hlubší věc, záleží na tom, co máte uvnitř své duše. Každý musí být přitom sám sebou a jít tam, kde chce být,“ odhaluje Youssef filosofii své nadoblačné hudby. Popsat ji není vůbec jednoduché, až tolik postrádá jakékoliv přirovnání. Nazvat ji experimentálním moderním jazzem, znamená uchýlit se k velkému zjednodušení, nezahrnující súfijský mysticismus, od začátku u Youssefa všudypřítomný, a naladění na severský ambient, evropskou klasiku, rock a samozřejmě severoafrické vlivy, dodávající jeho world jazzu naprosto ojedinělé, v současnosti s nikým nesrovnatelné vyznění.
Nové album Diwan of Beauty and Odd natočil Dhafer Youssef poprvé s americkými jazzmany v čele s klavíristou Aaronem Parksem. Ačkoliv album koření v jazzu, absolutní hodnoty mu dodává hlas vycházející ze súfijské tradice, hlas chlapíka, který tvrdí, že když začne zpívat, nemá vůbec ponětí co přijde. Připouští i možnost, že by mohl začít létat a opustit tuto planetu. Bez přehánění. K nejvyšší formě spojení s bohem patří v súfismu - mystické odnoži islámského učení - hudba a tanec, uvozené do extatických rytmů. Ty jsou u Youssefa permanentně v pohotovosti, i když v ne tak zdrcující a konkrétní podobě, protože s nimi pracuje modernějším, jazzovějším způsobem. Mohli jsme se o tom ostatně přesvědčit i na festivalu Colours of Ostrava, kde Dhafer Youssef svým výkonem poprvé české publikum omámil. A jednoho přítomného doslova.
Poslyšte příběh: dlouho před koncertem, určitě několik hodin, stál u vchodu do sálu muž, podle všeho Arab. Na otázku „proč?“ odpověděl, že musí sedět v první řadě. S nikým se nebavil, seděl na zemi a rozjímal. Hned s prvními tóny postupně propadal do stavu, který by se dal nazvat pozměněným stavem mysli. Tedy tak to vnímali poučení, zatímco vedle něho sedící se na muže dívali s podezřením: rukama, tak se to v arabském světě dělá, k sobě přitahoval Youssefovu hudbu a na sedadle se celý kroutil. Zkrátka divný chlap. Po skončení vstal, uklonil se směrem k podiu a odcházel. Jednomu z organizátorů to nedalo a zeptal se ho, jestli nemám zájem se s Youssefem setkat. Muži se v tu chvíli doslova podlomila kolena a v očích mu zasvítilo něco nevysvětlitelného. Když se se zpěvákem nakonec objal, požádal ho o fotografii a bez dalších slov se rozloučil. Kam spěcháte? Tak zněla další otázka. „Na vlak do Prahy, letí mě letadlo do New Yorku,“ odpověděl a dodal, že do Ostravy přijel jen na tento koncert, aby se opět se mohl setkat se svým vyvoleným hudebníkem a přenést se do jiné dimenze. Ano, koncerty Dhafera Youssefa patří mezi neobyčejné události, pro které vlastně nedokážeme najít ta správná slova. Mystický jazz? Třeba, ale to záleží na vás. Jedno je jisté, tento koncert byste si neměli rozhodně nechat ujít.
Jiří Moravčík   

Pořadatel: Alternativa pro kulturu, o. s., spolupořadatel UFFO - SCT za podpory města Trutnova, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR

pondělí 7. 11. ** UFFO ** 19:00 hodin

po

07. 11. 2016

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner


Hlavní partneři


Partneři


Mediální partneři


Spolupracujeme


Logistický partner