Vstupné: 690 Kč, 490 Kč

NA BROADWAY S ADAMEM PLACHETKOU
IMPOSSIBLE DREAM
Adam Plachetka – basbaryton
Tomáš Netopil – dirigent
Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Program: L. Bernstein, F. Loewe, R. Rodgers, M. Leigh, G. Gershwin, J. Kern, C. M. Schönberg, A. L. Weber

Patron koncertu: KASPER Trutnov

pondělí 16. 10. ** UFFO ** 19:00 hodin ** vstupné 690 Kč, 490 Kč ** předprodej vstupenek od 4. 9. ** pokud nebude vyprodáno, online prodej bude spuštěn 5. 9.

VYPRODÁNO!


Rodák z Prahy Adam Plachetka absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a Akademii múzických umění. Je laureátem řady soutěží, například MPS Antonína Dvořáka. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. V následujících letech zde nastudoval postavy jako Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giardiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Cosí fan tutte).
Od září 2010 je stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohéme) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L'elisir d'amore), Figaro, Guglielmo, Publio (La clemenza di Tito), Mustafá (L`Italiana in Algeri) nebo Alidoro (La Cenerentola). Jeho závazky čítají Salzburger Festspiele, Bayerische Staatsoper v Mnichově, Pražské jaro, Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Musikverein ve Vídni, Festspielhaus Baden-Baden, Opéra Comédie Montpellier, Glyndebourne Festival, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně, Teatro alla Scala v Miláně, Houston Grand Opera, Lyric Opera Chicago a Metropolitan Opera v New Yorku.
Adam Plachetka pořídil nahrávky pro Arte, Arthaus Musik, Českou televizi, Český rozhlas, Deutsche Grammophon, Mezzo, Naxos, Orfeo, ORF a Supraphon. Vystupuje pod taktovkou dirigentů jako Marco Armiliato, Daniel Barenboim, Mariss Jansons, Fabio Luisi, Riccardo Muti, Andris Nelsons, Yannick Nézet-Séguin, Christian Thielemann nebo Franz Welser-Möst.

Tomáš Netopil studoval hru na housle na Konzervatoři Pavla J. Vejvanovského v Kroměříži a dirigování na pražské AMU pod vedením Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Františka Vajnara. U Josefa Kuchinky a Pavla Pokorného dále studoval operní dirigování a u Jiřího Chvály a Lubomíra Mátla sbormistrovství. Ve studiích pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu pod vedením Jormy Panuly. V roce 2002 zvítězil v prvním ročníku dirigentské soutěže Sira George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem.
Jako operní dirigent se představil ve vídeňské Staatsoper i Volksoper, v sevillském Teatro de la Maestranza s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky. V janovském Teatro Carlo Felice nastudoval inscenaci Mozartovy opery Cosi fan tutte. V turínském Teatro Regio dirigoval Mozartův Únos ze serailu a v benátském Teatro La Fenice další Mozartovu operu Lucio Silla, s níž hostoval v roce 2006 i na salcburském festivalu.
V sezóně 2007 - 2008 debutoval v Bavorské státní opeře v Mnichově, kde nastudoval operu Doktor Faust Ferruccia Busoniho. V lednu 2010 nastudoval Mozartova Idomenea v Teatro Regio v Turíně a v únoru Smetanovu Prodanou nevěstu ve Valencii. V drážďanské Semperoper nastudoval Mozartovu Figarovu svatbu, Dvořákovu Rusalku a Straussovu Salome. V Opéra National de Paris nastudoval v březnu 2011 Janáčkovu Káťu Kabanovou. V salcburském Grosses Festspielhaus provedl v roce 2004 se Slovenskou filharmonií Dvořákovu kantátu Stabat Mater. V České republice účinkoval např. na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl.
V zahraničí hostoval u orchestrů Tonhalle Orchester Zürich, London Philharmonic Orchestra, Staatsorchester Stuttgart, Oslo Philharmonic Orchestra, Staatskapelle Dresden, Staatskapelle Weimar, Royal Stockholm Philharmonic, Orchestre National de Lille, Orchestre National de Montpellier, NHK Symphony Orchestra Tokyo, Accademia Santa Cecilia Roma, Berliner Philharmoniker a dalších.
Na domácí půdě spolupracoval především s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Pražskou komorní filharmonií a Filharmonií Brno. Publikum Národního divadla vřele ocenilo jeho kvality při slavnostních koncertech k otevření 125., 126. a 127. sezóny a koncertech k výročí Mozartova narození v lednu 2008, 2009 a 2011.
V říjnu 2008 nastudoval v Národním divadle inscenaci Mozartovy opery La finta giardiniera a v sezóně 2009/2010 Straussovu Salome, Mozartova Idomenea a Janáčkovu Káťu Kabanovou. V září 2010 uvedl v koncertním provedení Stravinského Slavíka a Ariadnu B. Martinů, v květnu 2011 nastudoval pro Stavovské divadlo Mozartův Únos ze serailu. K 170. výročí narození Antonína Dvořáka nastudoval v říjnu 2011 v Národním divadle jeho Jakobína. V červnu 2012 nově nastudoval ve Stavovském divadle Mozartova Dona Giovanniho.
V letech 2009 - 2012 byl šéfdirigentem orchestru Národního divadla.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který v letošní sezóně oslaví 90 let od svého založení, se řadí k nejlepším a nejstarším českým orchestrálním tělesům. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Jeho šéfdirigentem je od roku 2011 Ondrej Lenárd, hlavním hostujícím dirigentem je v současnosti Tomáš Brauner.
Za posledních několik let spolupracoval orchestr s předními českými i zahraničními dirigenty, jakými jsou například Tomáš Netopil, Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Petr Altrichter, Stefan Asbury, Michał Nesterowicz nebo Ion Marin.
A dále i s významnými sólisty jako Pierre Amoyal, Gautier Capuçon, Christian Lindberg, Juan Diego Flórez, José Cura, Plácido Domingo, Renée Fleming, Elina Garanča, Edita Gruberová, Dmitrij Hvorostovskij, Sumi Jo, Sergej Chačatrjan, Jonas Kaufmann, Mischa Maisky, Shlomo Mintz, Wolfgang Emanuel Schmidt, Josef Suk, Bryn Terfel, Viktor Tretjakov, Eva Urbanová, Ramón Vargas nebo Lukáš Vondráček.
Bohatá je rovněž nahrávací činnost SOČR. Z nejnovější produkce připomeňme janáčkovská alba pro Supraphon s dirigentem Tomášem Netopilem, z nichž první bylo oceněno v roce 2013 prestižním titulem Editor´s Choice of the Month časopisu Gramophone, světovou premiéru nahrávky opery Alfred od Antonína Dvořáka a profilové album sólisty Vídeňské státní opery, basbarytonisty Adama Plachetky.
SOČR svým posluchačům nabízí koncerty v rámci abonentních cyklů ve Dvořákově síni Rudolfina, Smetanově síni Obecního domu a od sezóny 2016/2017 též v pražském Foru Karlín a Studiu 1 v budově Českého rozhlasu. Je častým hostem významných festivalů jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Český Krumlov, Dvořákova Praha nebo Janáčkův Máj. SOČR pravidelně hostuje na zahraničních pódiích v celé Evropě a v Japonsku.

 

 

po

16. 10. 2017

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner


Hlavní partneři


Partneři


Mediální partneři


Spolupracujeme


Logistický partner