Vstupné: 160 Kč

Lucia Fulka Kopsová - housle
Tomáš Honěk - kytara
Hosté: Lucie Silkenová - soprán, Markéta Foukalová - jazzový zpěv
Pořad „Shakespeare - sonety v hudbě“ vznikal od roku 2016 a propojuje klasický zpěv sopranistky Lucie Silkenové s jazzovým hlasem Markéty Foukalové v doprovodu Dua Teres; houslistky Lucie Fulky Kopsové a kytaristy Tomáše Hoňka. Představuje novou hudbu na pomezí dvou žánrů, klasického a jazzového. Hlavním tématem koncertu se stal William Shakespeare a jeho Sonety. Renomovaní čeští a slovenští skladatelé, Štěpánka Balcarová, Matej Benko, Martin Brunner, Juraj Filas, Lukáš Hurník, Jiří Chvojka, Ondřej Kukal a Zdenek Merta, se rozhodli tyto sonety pro naše uskupení zhudebnit a vzdát tak hold celosvětově uctívanému čtyřstému výročí úmrtí Williama Shakespeara. 
Program: Z. Merta, L. Hurník, M. Benko, M. Brunner, J. Filas, Š. Balcarová, O. Kukal, J. Chvojka
Patron koncertu: AUTOSTYL a.s.
pátek 12. 10. ** Koncertní síň B. Martinů ** 19:00 hodin ** vstupné 160 Kč


Duo Teres (Lucia Fulka Kopsová - housle a Tomáš Honěk - kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho. Od roku 2011 postupně vznikal projekt s názvem „Pražský kaleidoskop“, který kombinuje hudbu klasických a jazzových skladatelů. Renomovaní skladatelé komponovali skladby přímo pro Duo Teres, které je následně uvádí na svých koncertech. Jedná se o hudbu Jana Freidlina, Lukáše Hurníka, Ondřeje Kukala, Martina Brunnera, Karla Růžičky a Mateje Benka. V souvislosti s tímto projektem spolupracuje duo s Českým rozhlasem, odbornými časopisy i dalšími médii, a propaguje tak špičkovou kvalitu české hudby. Stejnojmennou skladbu Jana Freidlina uvedlo duo také v roce 2014 v koncertantní verzi s komorním orchestrem v polské Radomi. Od roku 2015 je duo členem České asociace komorní kytary. Za celou dobu svého působení (od roku 2007) potvrdilo Duo Teres svoji interpretační kvalitu řadou ocenění z mezinárodních komorních soutěží (1. cena Gorizia, 1. cena Vidnava, 3. cena Aschaffenburg) a studovalo na kurzech u mnoha renomovaných osobností, např. Marco Socías, Paolo Pegoraro, Pavel Šporcl atd.

Lucie Silkenová se narodila v Praze. Byla členkou Kühnova dětského sboru (1989–1997), absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a promovala ve třídě Ivana Kusnjera na Akademii múzických umění v Praze (2010). Své pěvecké umění dále rozvíjela na mistrovských kurzech v Anglii, Španělsku, Německu a Rakousku (Anatolli Goussev, Gery Grice, Rotraud Hansmann, Margreet Honig, Tom Krause, Georg Nigl, Margot Nollen, Alexander Olivier, Tomas Paul, Marta Scheffel). Lucie získala několik významných ocenění na mezinárodních pěveckých soutěžích. Mezi ty nejdůležitější řadí 1. cenu na mezinárodní soutěži ve Francii „Concours International d’Encouragement Musical, Lyon 2008“ (Rotary Club) a 2. cenu v kategorii opera v „Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka, Karlovy Vary 2009“. V Karlových Varech zaujala zástupce tří významných divadel (Národní divadlo v Praze, Státní opera Praha a Státní divadlo Košice), od kterých získala speciální ocenění v podobě hostování.
Koncertně vystupovala např. s BBC Symphony Orchestra London, Budapest Festival Orchestra, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií B. Martinů Zlín, Filharmonií Hradec Králové, Moravskou filharmonií Olomouc a Severočeskou filharmonií Teplice. Spolupracovala s mnohými významnými dirigenty, jako jsou Petr Altrichter, Jiří Bělohlávek, Iván Fischer, John Fiore, Tomáš Hanus, Robert Jindra, Jiří Kout, Ondrej Lenárd, Tomáš Netopil, Libor Pešek, Helmuth Rilling, Jac van Steen, Osmo Vänskä a Petr Vronský. S úspěchem vystupovala na mezinárodních hudebních festivalech, jako jsou MHF Pražské jaro, Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj Ostrava, Dvořákova Olomouc, Festival Mahler Jihlava aj. Natočila několik nahrávek se společnostmi Navona Records, ArcoDiva a Český rozhlas.

Markéta Foukalová je zpěvačka mnoha žánrů. Její těžiště leží nejvíce v jazzu, ale můžete ji znát i jako frontwoman Indie, popových Lanugo, funkových MadFinger či trip-hopových Gang Ala Basta. Markéta se mihla vedle Michala Prokopa, Michala Pavlíčka, B.S.P., J.A.R., bigbítové Hudby Praha atd.
Spolupracuje s kapelami už od svých třinácti let. V šestnácti letech získala první cenu v pěvecké talentové soutěži Zlíntalent. Krátce nato si jí všimla Eva Pilarová, která jí nabídla dlouhodobou spolupráci. Současně s pěveckým angažmá u Evy Pilarové zpívala Markéta s dalšími kapelami, později s populární trip-hopovou kapelou Gang Ala Basta, se kterou navštívila nejrůznější evropské i prestižní české kluby a festivaly. O několik let později se svou acid jazzovou kapelou MadFinger získala vítěznou cenu Phillips Jazz Festivalu. Při studiích na VOŠ KJJ poznává své současné kolegy a zakládá kapelu Lanugo, se kterou působí dodnes. Za své druhé album získali Lanugo nominaci cen Apollo, ale i další žánrová ocenění. Markéta v současné době spolupracuje také s předním jazzovým klavíristou Matejem Benkem a s klasickými Duo Teres. V nadcházející sezóně chystá se všemi třemi projekty nahrání alb.
Markéta jako frontwoman natočila 6 alb (Gang Ala Basta, MadFinger, Lanugo) a dále se podílela například na nahrávkách Michala Pavlíčka, Michala Prokopa, Planetách Mateje Benka atd. Jako side woman ji uslyšíte například na albu Lenky Nové a Michala Horáčka, Chinaski …
Po boku svých domovských kapel navštívila Německo, Rakousko, Belgii, Itálii a Anglii. Markéta s kolegyní Zuzanou Kropáčovou vede otevřený dětský sbor Beznot, který integruje děti z dětských domovů a pěstounských rodin. V současné době vyučuje na Mezinárodní konzervatoři obor jazzový zpěv.

12. 10. 2018

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme