Rok 1918 nepřinesl pouze samostatnost, kterou lidé oslavovali také sázením lip svobody, ale ukončil i pětileté útrapy milionů obyvatel. Výstava představuje 20 příběhů lip svobody a téměř 60 příběhů památníků, pomníků a pamětních desek obětem 1. světové války z celého Královéhradeckého kraje.
Památníky se budovaly na celém území nově se rodícího státu, vznikaly v oblastech českých, německých i smíšených. V Královéhradeckém kraji se jich dochovalo téměř šest set. Především v česky mluvících oblastech se lidé zbavovali všech upomínek na zaniklou monarchii. Památku vojáků, kteří většinou bojovali v uniformě habsburské monarchie, tak připomínají pomníky s národní symbolikou - lvem či lípou - sokolskými nebo legionářskými atributy. V oblastech německých se tento trend tak naplno neprojevoval. Pomníky nesly často atributy zaniklé monarchie. I tato částečná podobnost s uniformami německé armády mohla vést k jejich likvidaci po 2. světové válce.
Výstavu uspořádal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově.
V pondělí 24. 6. v 16:00 hodin provede výstavou její autor PhDr. Viktor Blažek (výstava bude přístupná veřejnosti od 14:00 do 18:00 hodin).
25. 6. - 9. 7. ** UFFO - foyer ** otevřeno: 25. - 30. 6. pondělí - pátek 8:00 - 18:00 hodin, 1. - 9. 7. (s výjimkou státních svátků) pondělí - pátek 9:30 - 16:00 hodin ** bez vstupného
po