Vstupné: 320, 290 Kč

SÓLOVÝ RECITÁL

40. ročník mezinárodního hudebního festivalu
Pořadatel: UFFO pod záštitou města Trutnova
Generální partner festivalu: KASPER Trutnov
Projekt je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje

Program:

Edward Elgar (1857–1934):
Salut D'Amour, Op. 12

Antonín Dvořák (1841–1904):
Sonatina G dur pro housle a klavír, Op. 100
I. Allegro risoluto
II. Larghetto
III. Molto vivace
IV. Allegro

Johann Sebastian Bach (1685–1750):
Sarabanda a Giga z partity č. 2 d moll, BWV 1004

Pablo de Sarasate (1844–1908):
Andaluzská romance, op. 22 č. 1

Johannes Brahms (1833–1897):
Scherzo c-moll ze sonáty F-A-E

přestávka

Johann Sebastian Bach (1685–1750):
Ciaccona z partity č. 2 d-moll, BWV 1004

Leoš Janáček (1854–1928):
Sonáta pro housle a klavír

I. Con moto

II. Ballada

III. Allegretto

IV. Adagio

Bedřich Smetana (1824–1884):
Duo „Z domoviny“

I. Moderato
II. Andantino - Moderato

Julie Svěcená

Julie Svěcená (1994) je absolventka Royal Academy of Music v Londýně, kde pokračuje v postgraduálním studiu pod vedením profesora Rodneyho Frienda MBE. Je považována za jeden z nejnadějnějších mladých houslových talentů.

Vítězka mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga roku 2010 v oboru sólové housle rozsáhle koncertuje na domácích i zahraničních pódiích. Vystupovala několikrát v USA, Japonsku, Velké Británii, Francii, Lucembursku, Německu, Rakousku, Polsku, Itálii, Švýcarsku, Slovensku, v jordánském Ammánu či v amfiteátru skalního města Petra.

Na housle začala hrát ve čtyřech letech a své první vystoupení odehrála již v pěti letech. V roce 2013 odmaturovala na Pražské konzervatoři ve třídě profesorky Dany Vlachové. V současné době studuje na Royal Academy of Music v Londýně ve třídě profesora Rodneyho Frienda MBE (bývalý koncertní mistr London Philharmonic, New York Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra).

Absolvovala několik mistrovských kurzů a masterclassů, například s Maximem Vengerovem, Idou Haendel, Zakharem Bronem, Yuzuko Horigome, György Paukem, Stephenem Shippsem či Borisem Kushnirem.

V rámci svých studií měla možnost spolupracovat s významnými osobnostmi světové hudební scény, například s dirigenty Y. P. Toertelierem, Markem Elderem či s Levonem Chilingirianem (zakladatel the Chilingirian Quartet).

Sólově spolupracovala například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně, Severočeskou filharmonií Teplice, Moravskou filharmonií Olomouc, Plzeňskou filharmonií a dalšími.

V roce 2014 dostala příležitost koncertovat na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a jako nejmladší interpretka tohoto ročníku se představila samostatným recitálem. Dále koncertovala na festivalech Janáčkův máj, Rozhlasový podzim, Moravský podzim, Podblanický podzim, Smiřické svátky hudby, Klášterecké hudební prameny, Tóny Chodovské tvrze Praha.

V únoru 2010 získala 1. cenu a titul laureáta na Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praha a je po čtyřiceti letech dalším českým houslistou, který v kategorii sólové housle tuto soutěž vyhrál. Dále v témže roce obdržela 1. cenu na Mezinárodní houslové soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí, na Mezinárodní houslové soutěži Georga Philippa Telemanna v polské Poznani 2. cenu a také zvláštní ocenění poroty - Největší osobnost soutěže. V srpnu 2017 obdržela 3. cenu na mezinárodní houslové soutěži Tibora Vargy ve Švýcarsku. V roce 2015 vyhrála konkurz na spolupráci s London Symphony Orchestra.

Julie Svěcená nahrávala například pro Český rozhlas, Classic FM, Radio Wave či BBC Radio 3 v Londýně. Dále spolupracovala s Českou televizí, TV Nova, TV Prima, TV Barrandov. V roce 2010 vyšlo její debutové CD „JULIE“, na kterém ve svých šestnácti letech natočila skladby J. Brahmse, P. de Sarasateho, M. Ravela, O. Ševčíka, F. Ondříčka a E. Ysaÿe.

Václav Mácha

Václav Mácha (1979) je absolventem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, kde se ve svých 15 letech stal nejmladším posluchačem. Po úspěšném absolvování HAMU ve třídě prof. Ivana Moravce studoval u prof. Karl-Heinze Kammerlinga na Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru v Německu.

S úspěchem se pravidelně zúčastňoval mezinárodních soutěží, např. Virtuosi per musica di Pianoforte (1. cena), rozhlasová soutěž Concertino Praga (2. místo), finalista Mezinárodní tribuny mladých interpretů UNESCO v Bratislavě, v Dublinu o Evropskou hudební cenu (3. cena), cena Leoše Janáčka, 1. cena a zvláštní cena za nejlepší interpretaci Beethovenových skladeb na soutěži Viotti-Valsesia v Itálii, 2. cena na soutěži K. Bergemanna v Hannoveru.

Uskutečnil celou řadu celovečerních recitálů v největších koncertních sálech v Praze i v dalších tuzemských městech (již ve svých 15 letech měl samostatný recitál v Dvořákově síni pražského Rudolfina), v celé řadě evropských měst (Londýn, Paříž, Berlín, Hamburk, Budapešť, Bonn, Bayreuth, Hannover atd.) a opakovaně v USA, Kanadě, Mexiku, v Turecku a Asii (Tokio, Singapur, Kuala Lumpur atd.).

Vystupoval s Českou filharmonií, BBC Symphony Orchestra, Pražskou komorní filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem, Filharmonií Brno, Sukovým komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, Komorní filharmonií Pardubice, orchestrem Filarmonica P. Costantinescu di Ploiesti, ale i s dalšími orchestry a dirigenty či předními sólisty.

Část svého repertoáru nahrál taktéž v Českém a Slovenském rozhlase a Deutsche Welle, NHK-FM Japonsko a BBC. V roce 2005 nahrál Sonátu W. A. Mozarta pro EBU. V roce 2009 vystoupil s BBC Symphony Orchestra na festivalu BBC Proms v Londýně.

Patron koncertu: AUTOSTYL a.s.
úterý 10. 11. ** UFFO ** 19:00 ** vstupné: 320, 290 Kč ** předprodej vstupenek od 7. 9.

út

10. 11. 2020

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner


Hlavní partneři


PartneřiMediální partneři


Spolupracujeme


Logistický partner