AMADEUS

Činoherní divadlo B
AMADEUS
Zobrazit galerii
Příběh o konfrontaci geniality a průměrnosti
 
Skvělý dramatik, proslulá hra, strhující téma, silné emoce, zápas o nesmrtelnost a namísto zbraní hudba. Vídeň pochmurných listopadových dnů roku 1823. Hudební skladatel Antonio Salieri se těšil slávě a obdivu nejvyšších společenských kruhů monarchie, ale jen do chvíle, než se objevil Mozart. Nafoukané, nezralé děcko, které kašle na společenský řád a do centra pozornosti staví jen sebe a svou hudbu. Okamžik, kdy ji Salieri poprvé uslyšel, pro něj znamenal nemilosrdné prozření. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by Salieri svého geniálního soka na hudebním poli skutečně zavraždil. Ale pravda básníků je jiná než pravda životopisců a mnohdy je to pravda hlubší. 
 
Shafferův Amadeus totiž není jen příběhem dvou skladatelů konce 18. století. Je to příběh o strhující konfrontaci geniality a průměrnosti zachycující věčně se opakující střet talentovaných a jedinečných osobností s malostí okolí. Je to drama o velikánech lidstva i o nás samotných.
 
Autor: Peter Shaffer
Režie: Stanislav Slovák
Překlad: Martin Hilský
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Jaroslav Milfajt a Lenka Jungwirt
Hudební spolupráce: Miroslav Liška
Pohybová spolupráce: Martin Pacek
Dramaturgie: Alice Olmová
Inspice: Dominik Grácz
Nápověda: Libuše Berková
 
Hrají: Ondřej Frydrych, Kryštof Malec, Barbora Sedláčková, Denis Kuboň, Miroslav Liška, Miloslav Čížek, Vítězslav Kryške, Petr Sutorý/Tomasz Władysław Przybyla, Tomáš Hába, Štěpán Válek, Eliška Adamovská, Bára Vidomská
 
Délka představení: 130 minut (+ 20 minut přestávka)
Premiéra: 9. 9. 2023