LA STRADA

Nové divadlo
LA STRADA
Zobrazit galerii

Dojemný, tragický příběh o lásce, krutosti a osobní proměně

Strhující story o lásce a krutosti z cirkusového prostředí podle stejnojmenného filmu Federica Felliniho. Příběh laskavé a dobrosrdečné Gelsominy, kterou její rodina prodá hrubému kočovnému cirkusákovi Zampanovi. Vyprávění sleduje jejich bouřlivý vztah během putování po Itálii. 

Lidský osud je splétán ze složitého přediva naší trojjediné bytosti, tvořené tělem, myslí a duší. Naše bytí je výsledkem vzájemné souhry těchto tří částí: tělo představuje fyzično, tedy náš vnější vzhled a schopnosti, mysl řídí náš intelekt a emoční inteligenci a duše, sídlící v srdci, ovládá naše emoce. V přeneseném slova smyslu lze tyto prvky připodobnit k hlavním hrdinům našeho příběhu. Zampano zosobňuje tělo, Matto - blázen ztělesňuje intelekt a Gelsomina duši. Když se tyto postavy přes své rozpory sblíží, rozvine se před námi celá paleta tohoto tragického příběhu.

Další rovina příběhu, tragický konec Gelsominy, slouží jako dojemný katalyzátor, jenž odkrývá hloubku Zampanových citů. Krutá ztráta jej přivede na cestu sebepoznání, kde se musí vyrovnat s vlastní zranitelností a mocnou silou lásky. Jak se vyprávění prohlubuje, vyvine se v ponurou úvahu o lítosti, dojemné přiznání nenahraditelné ztráty. Vyprávění se tak mění v emoční sondu do Zampanovy duše.

Hudba: Nino Rota
Libreto, koncept a dramaturgie: Jiří Bubeníček, Nadina Cojocaru
Choreografie: Jiří Bubeníček
Scénografie: Nadina Cojocaru
Design kostýmů: Nadina Cojocaru
Světelný design: Jiří Bubeníček
Asistenti choreografie: Lenka Šustová Hrabovská, Igor Vejsada
Hudební dramaturgie: Jiří Bubeníček, Nadina Cojocaru
Hudební aranžmá: Petr Holman

Tančí: sólisté Pražského komorního baletu a členové Baletu Praha Junior
Hrají: Marie Hasoňová (housle), Karolína Blehová (trubka), Martin Lesa (akordeon/kytara)

Délka představení: 80 minut
Premiéra: 10. 3. 2024