Divadlo a hudba

ZEMĚ LHOSTEJNOST

Švandovo divadlo na Smíchově, Praha koupit vstupenku

Vstupné: 390, 365, 340 Kč

Konec disentu v Čechách aneb Krylova kocovina ze sametu! Karel Kryl jako písničkář s výjimečným básnickým talentem, ale hlavně jako vizionář a prorok, jehož skeptické názory publikum v porevolučním nadšení najednou nechtělo slyšet.
Země Lhostejnost vychází ze stejnojmenné knihy porevolučních esejů. Je to představení s rytmickými voicebandy a třemi kytarami. Představení, ve kterém každý z šesti herců je Karlem Krylem, překvapí rovněž nečekanou scénografií.
Země Lhostejnost tak poutavě přibližuje nejen jeden mimořádný lidský osud, ale i nedávnou historii.
„Země Lhostejnost je inspirována stejnojmennou Krylovou knihou porevolučních esejí. Jedná se o jakousi mozaiku, či doslova patchwork nejrůznějších odkazů, citátů z Krylova života a díla publicistického i písničkového. Jeho písně však nechávají tvůrci zaznít v originále jen sporadicky, jinak jsou (někdy k nelibosti diváků) interpretovány nejrůzněji – ať už avantgardně voice-bandovým způsobem, či jako písnička od táboráku. Všichni na scéně se tak trochu stávají Krylem i jeho oponenty. V tomto ohledu je pozoruhodná konfrontace zpěváka jako normálního pochybujícího a chybujícího člověka a jako idolu, symbolu odboje spojeného s léty totality. Zároveň, tak trochu s nadsázkou a trochu smutně, se ukazuje, že v myslích lidí se Kryl stal čímsi úplně jiným, než byl ve skutečnosti. Je – a asi nejen u nás  běžné, že si lidé na své idoly nalepí vlastní naděje, a poté je vlastně trestají za svá zklamání. Představení, v němž je nakonec postava tohoto lidového barda navlečena do příliš těsného sametového oblečku a pohřbena v srdíčkovém narůžovělém sarkofágu nikoli nepodobnému „svíčkovému artefaktu na počest Václava Havla“, může někoho pobouřit či rozladit, neboť představy o Krylovi a vzpomínky spojené s jeho písničkami máme každý jiné. Pro mě však toto představení přineslo esenci české povahy, ukázku toho, že kousek Kryla je v každém z nás. I s tím sentimentem, zbrklostí, sociálním cítěním, ale i velkým ublíženým egem.“
Jana Soprová
Scénář: Dodo Gombár, Libor Vodička. Výběr hudby a režie: Dodo Gombár. Asistent režie: Petra Štanclová. Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská. Dramaturgie: Lucie Kolouchová. Hrají: Klára Cibulková, Miroslav Hruška, Jan Holík, Týna Průchová, Andrea Buršová, Tomáš Červinek.
čtvrtek 15. 2. ** UFFO ** 19:00 hodin ** předplatitelé vstup na abonentku DH, ostatní - vstupné 390, 365, 340 Kč ** předprodej vstupenek od 8. 1.

čt

15. 2. 2018

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme