Trutnovský podzim

MÁ VLAST

ZÁPADOČESKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR koupit vstupenku

Vstupné: 310 Kč

Shunichiro Maruyama (Japonsko) - dirigent
Program: B. Smetana
Patron koncertu: BAK stavební společnost, a.s.
                           Ekologický rozvoj a výstavba s.r.o.
                           Vodovody a kanalizace Trutnov, a.s.
neděle 14. 10. ** UFFO ** 17:00 hodin ** vstupné 310 Kč


V krásných Mariánských Lázních, v samém srdci Evropy, sídlí nejstarší symfonický orchestr v českých zemích - Západočeský symfonický orchestr (ZSO). Jeho historie je spjatá s počátkem zdejších lázní a jako rok vzniku stálého hudebního tělesa v Mariánských Lázních je udáván rok 1821. Za tuto dlouhou dobu se zde vystřídalo mnoho kapelníků, dirigentů a hudebníků a orchestr přestál různé změny. V roce 2001 se ZSO stal obecně prospěšnou společností, jejímž zakladatelem je město Mariánské Lázně. Celoroční provoz orchestru sestává z pravidelných pátečních symfonických koncertů, abonentních koncertů, populárních a operetních koncertů. Během letní lázeňské sezóny orchestr vystupuje pravidelně na mariánskolázeňské kolonádě, tradiční je spolupráce s několika vysokými hudebními školami z Prahy, Výmaru, Curychu, Norimberku …
Západočeský symfonický orchestr vyjíždí též za hranice Mariánských Lázní - na koncertní zájezdy do Německa, ale i do různých měst Karlovarského kraje a celé České republiky. Významnou náplní činnosti jsou koncerty pro školy nebo koncerty pro děti s rodiči. Se ZSO pravidelně účinkují přední čeští i zahraniční sólisté a pěvecké sbory. Více než padesátiletou tradicí je orchestr též úzce spjat s renomovaným Festivalem Fryderyka Chopina.
Tradiční kulturní hodnota a vysoká umělecká kvalita orchestru jsou důvodem vzrůstajícího zájmu publika, ať z řad lázeňských hostů nebo obyvatel Mariánských Lázní, o koncerty symfonické hudby v proslulém lázeňském městě.

Shunichiro Maruyama se narodil v japonském městě Fukuoka. Na klavír se začal učit ve čtyřech letech. V roce 1995 ve svých 25 letech graduoval na lékařské fakultě. V době, kdy se zabýval medicínou, začal studovat dirigování pod vedením Volkera Renického, bývalého hudebního ředitele Kyushu Symphony Orchestra, a později přešel na Toho Gakuen School of Music v Tokiu. V roce 2005 odešel do Berlína a studoval na Komische Oper Berlin jako korepetitor a do roku 2008 působil jako asistent Kirila Petrenka, generálního hudebního ředitele symfonického orchestru Berliner Philharmoniker. V roce 2007 byl pozván k dirigování Verdiho opery „La traviata“ ve Státní opeře Stara Zagora (Bulharsko), což byl jeho evropský debut. V roce 2008 byl znovu pozván k dirigování Pucciniho opery „Tosca“ ve Státní opeře v bulharském Burgasu. Od té doby každý rok působil v různých východoevropských orchestrech jako hostující dirigent. V roce 2012 dirigoval Pucciniho operu „Madam Butterfly“ ve Státní opeře Banská Bystrica (Slovensko) a v roce 2016 Mozartovu komickou operu „Únos ze serailu“ ve Státní opeře Ruse (Bulharsko). Symfonický koncert a operu považuje za velmi důležité. Navíc je stále aktivním klinickým lékařem v oboru neurologie. Jako hudební režisér také organizuje Ensemble an der Fukuoka, který propaguje mnoho originálních koncertů. Je pevně přesvědčen o tom, že Smetanova „Má vlast“ je „světovým dědictvím“, a jeho snem je, aby ji mohl dirigovat s orchestrem v České republice.

 

ne

14. 10. 2018

17:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme