Delikatesy

MÉDEIA

JEDL, z. s. koupit vstupenku

Vstupné: 385, 360, 335 Kč

Pro tvůrce je Médeia přemítáním o tom, kdy a za jakých okolností se člověk vylévá z břehů lidskosti. Je sondou do duše, která přestává být lidskou, kdy člověk přestává být člověkem, kdy překračuje meze lidství. Jaké peklo si vzájemně můžeme připravit. Nejdřív to byla láska a něžnosti, pak urážky, výstupy a výčitky, teď je to jen čirá nenávist. Důležitým aspektem zkoumání je pro tvůrce také okamžik katarze – tedy schopnosti očištění prostřednictvím spoluprožití strachu a soucitu s postavami na scéně. Tvůrci považují tuto schopnost divadla za zásadní a projekt Médeia se pro ně stává polem, na kterém možnosti katarze zkoumají.
Scénář se inspiruje, propojuje a zpracovává texty Senecy, Anouilha, Christy Wolfové, Ingeborg Bachmannové, Oscara Wildea, Vojtěcha Nebeského a Lucie Trmíkové. Díky fúzi několika oblastí umění, zahrnující živý hudební doprovod Jana Šikla a výtvarné performance Margity Titlové a Igora Korpaczewskeho, vzniká jedinečný divadelní zážitek.
Divadelní soubor JEDL vznikl jako vyústění dlouholeté spolupráce českých umělců - Jana Nebeského, Davida Prachaře a Lucie Trmíkové. K prvnímu setkání tří hlavních aktérů budoucí spolupráce došlo před 26 lety v Činoherním klubu při inscenaci Orestes, a proto projekt Médeia představuje další důležitý milník ve společné tvorbě, kdy se tým vrací ke zpracování antického tématu. Tvorba skupiny JEDL se vyznačuje několika koherentními znaky. Zpracovávaná témata často představují osudy významných, ale historií někdy neprávem opomíjených žen: Lucie Trmíková si vybírá pozoruhodné inspirační zdroje stojící mimo hlavní proud společenského zájmu, čímž přispívá k jejich valorizaci. Mytologická a dramatická postava Médei je pro autorku scénáře už mnoho let tématem, o jehož zpracování uvažuje, a v nejnovějším projektu skupiny JEDL dostává toto mnohaleté přemítání konkrétní podobu. Inscenační principy Jana Nebeského se vyznačují propojováním různých druhů umění daleko nad rámec „běžných” produkcí. Divadelní soubor JEDL dává možnost vzniku neotřelým a nezávislým projektům, které mohou jen velmi těžko vznikat v provozu českého repertoárového divadla.
Režie a scéna: Jan Nebeský. Scénář: Lucie Trmíková. Hudba: Jan Šikl. Hrají: Lucie Trmíková, David Prachař. Kostýmy: Petra Vlachynská. Výtvarná spolupráce: Margita Titlová, Igor Korpaczewski.
úterý 9. 10. ** UFFO ** 19:00 hodin ** předplatitelé vstup na abonentky Delikates 2018/19, ostatní - vstupné 385, 360, 335 Kč ** předprodej vstupenek od 3. 9.

út

09. 10. 2018

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme