Trutnovský podzim

PETR NEKORANEC - ZMĚNA TERMÍNU

SYMFONICKÝ ORCHESTR ČESKÉHO ROZHLASU koupit vstupenku

William Kelley (USA) - dirigent
Program: Ch. W. Gluck, W. A. Mozart, G. Rossini, G. Donizetti, Ch. Gounod, G. Bizet, G. Verdi
Patron koncertu: KASPER Trutnov

Hudební vystoupení je ze zdravotních důvodů pana Nekorance přesunuto na středu 5. 12. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Pokud vám nový termín nebude vyhovovat, vstupenky bude možné vrátit v Inforecepci UFFO do 31. 10.


Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice. Od září 2016 je frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. Po ukončení v létě 2018 nastupuje jako sólista Stuttgartské opery, kde jej hned v jeho první sezoně čekají tři velké role: Rossiniho Almaviva (Lazebník sevillský) a Ramiro (Popelka) a Donizettiho Ernesto (Don Pasquale). V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně titulních rolí v Rossiniho opeře Hrabě Ory a v Brittenově opeře Albert Herring. Za roli Alberta Herringa mu byla 28. 11. 2016 v Mnichově udělena Bavorská umělecká cena. V lednu 2018 převzal další prestižní cenu, tentokrát cenu Classic Prague Awards v kategorii Talent roku 2017.
Petr je laureátem řady prestižních evropských soutěží. Nejnovější vítězství si odnesl v lednu 2017 z jedné z nejslavnějších pěveckých soutěží, Mezinárodní soutěže Francesca Viñase, konané v Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Stal se jejím absolutním vítězem a kromě toho mu mimořádné ceny udělili legendární pěvec Plácido Domingo a vedení divadla Teatro Real de Madrid. V srpnu 2015 se probojoval do semifinále významné Mezinárodní pěvecké soutěže královny Sonji v Oslu. V září 2014 obsadil druhé místo v jedné z nejnáročnějších světových pěveckých soutěží, Concours International de Chant ve francouzském městě Toulouse. Z domácích soutěží uveďme v roce 2012 IX. ročník Pěvecké soutěže Olomouc (titul absolutního vítěze a laureáta festivalu) a Mezinárodní pěveckou soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech (1. cena v kategorii Píseň a 2. cena v kategorii Junior). V téže soutěži Antonína Dvořáka získal v roce 2013 druhou cenu v kategorii Junior a celou řadu dalších cen včetně ceny Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.
Petr Nekoranec se narodil 25. 2. 1992 v Nových Dvorech u Polné. Zpěv začal studovat na Základní umělecké škole v Polné u Arnoštky Zemanové. Ve studiu pokračoval na konzervatoři v Pardubicích, obor klasický zpěv, u Jarmily Chaloupkové. V současné době intenzivně spolupracuje s renomovaným italským operním tenoristou a pedagogem Antoniem Carangelem a s významnou americkou sopranistkou Dianou Soviero.
Petr Nekoranec je zastupován agenturou Nachtigall Artists (www.nachtigallartists.cz).

Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k nejvýznamnějším českým orchestrům současnosti. Post šéfdirigenta zastává od roku 2011 Ondrej Lenárd, který navázal na více než čtvrt století dlouhou éru Vladimíra Válka. Hlavním hostujícím dirigentem je v současnosti Tomáš Brauner. Od sezony 2018/19 se role šéfdirigenta a uměleckého ředitele ujme přední německý dirigent Alexander Liebreich. Post hlavního hostujícího dirigenta obsadí Marek Šedivý.
Za posledních několik let spolupracoval orchestr s předními českými i zahraničními dirigenty, jakými jsou například Petr Altrichter, Jiří Bělohlávek, Tomáš Hanus, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Stephan Asbury, Alexander Liebreich, Ion Marin nebo Michał Nesterowicz.
Mezi sólisty, které SOČR doprovázel, nechyběli Pierre Amoyal, Jean-Efflam Bavouzet, Gautier Capuçon, Sergej Chačatrjan, Christian Lindberg, István Várdai, ze zpěváků například Elīna Garanča, Renée Fleming, Juan Diego Flórez, Dmitrij Hvorostovskij nebo Jonas Kaufmann. Z Čechů jmenujme Jana Bartoše, Tomáše Jamníka, Iva Kahánka, Jana Mráčka, Adama Plachetku nebo Lukáše Vondráčka. Orchestr pravidelně objednává a uvádí skladby předních českých současných skladatelů, jakými jsou např. Jan Ryant Dřízal, Jan Klusák nebo Miroslav Srnka.
Bohatá je rovněž nahrávací činnost SOČR. Z nejnovější produkce připomeňme u Supraphonu vydanou janáčkovskou trilogii s dirigentem Tomášem Netopilem. Dvě z těchto nahrávek byly oceněny prestižním časopisem Gramophone jako Editor´s Choice. Jedinečným počinem byla první kompletní nahrávka osmi symfonií Miloslava Kabeláče (Supraphon, 2016) nebo záznam všech klavírních koncertů B. Martinů (Radioservis, 2016). Orchestr dále ve světové premiéře natočil Dvořákovu operu Alfred a profilové album sólisty Vídeňské státní opery, basbarytonisty Adama Plachetky.
SOČR svým posluchačům nabízí koncerty v rámci abonentního cyklu ve Dvořákově síni Rudolfina, ve Foru Karlín a Studiu 1 v budově Českého rozhlasu. Je častým hostem významných festivalů jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Český Krumlov, Dvořákova Praha nebo Janáčkův máj. SOČR pravidelně hostuje na zahraničních pódiích v celé Evropě a v Japonsku.
V koncertní sezoně 2018/2019 přivítá SOČR mimo jiné dirigenty Petra Altrichtera, Radka Baboráka, Johna Axelroda, Arvo Volmera, Waynea Marshalla, sopranistky Simonu Šaturovou, Melanii Diener, Chen Reiss, hobojistu Viléma Veverku, houslisty Romana Patočku a Alinu Pogostkinu.

Americký dirigent a klavírista William Kelley pravidelně spolupracuje s mladými pěvci i instrumentalisty v široké škále aktivit, zahrnující recitály, operní představení, komorní a orchestrální koncerty. Vystupuje v USA (New York, Santa Barbara) i v Evropě (Berlín, Salcburk, Lucern, Düsseldorf, Dublin, Řím či Praha).
Jako dirigent William Kelley debutoval v roce 2017, kdy řídil Lucernský symfonický orchestr, k němuž se v této sezoně vrátí v inscenacích Don Giovanni a Vévodkyně z Gerolsteinu. Čeká ho debut na prestižním Lucernském festivalu, a to ve světové premiéře nové opery německého skladatele Klause von Heydenabera Im Amt für Todesangelegenheiten.
V newyorském Lincoln Center debutoval William jako pianista v roce 2015 na recitálu společně s barytonistou Theo Hoffmanem. V Schubertově cyklu Zimní cesta doprovázel barytonistu Christophera Herberta na „Trinity Wall Street’s Twelfth Night Festival“, byl rezidenčním umělcem během písňového projektu na Caramoor Festival ve státě New York, na newyorské Julliard School se podílel na přípravě Ravelovy opery Dítě a kouzla, opery Let anglického skladatele Jonathana Dovea a Janáčkovy Káti Kabanové. K dalším nedávným vystoupením patří recitály v Alice Tully Hall, na Juilliard School, v Harvard Clubu, spolupráce na Schubertově cyklu Spanilá mlynářka v koncertní sérii ART DE L’AUTRE v Berlíně a mistrovské kursy s Joyce DiDonato, Geraldem Finleym, Emanuelem Villaumem a Fabiem Luisim, živě přenášené na kanále Youtube a medici.tv.
William Kelley působí rovněž jako klavírista a korepetitor v Juilliard Opera, Music Academy of the West, Berlínské operní akademii, UNCG/Greensboro Opera a v operním studiu na Vysoké škole Roberta Schumanna v Düsseldorfu.
William absolvoval Juilliard School, kde vystudoval pod vedením Jonathana Feldmana, Margo Garrettové a Briana Zegera, a University of North Carolina v Greensboro, kde vystudoval hru na klavír pod vedením Johna Salmona a dirigování u Tonua Kalama. V současné době je dirigentem švýcarského Luzerner Theater.
William Kelley již několik let spolupracuje s českým tenoristou Petrem Nekorancem.

po

08. 10. 2018

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme