Vstupné: 160 Kč

Jana Podolská - violoncello
Václav Mácha - klavír
Jiří Vodička - housle

Koncert klasické hudby.
středa 20. 2. ** Koncertní síň B. Martinů ** 19:00 hodin ** vstupné 160 Kč ** předprodej vstupenek od 7. 1.


Hudební uskupení Halíř Trio vzniklo v roce 2016 s cílem představit osobnost českého houslového virtuosa Karla Halíře (Vrchlabí, 1859 - Berlín, 1909). Je možné říci, že Halíř byl, co se týče houslí a hudby, Leonardem da Vincim druhé poloviny XIX. století a počátku XX. století. Český houslista vynikal na velmi vysoké úrovni ve všech čtyřech nejdůležitějších aspektech, ve kterých se houslista může rozvíjet: jako sólista, komorní hráč, koncertní mistr a profesor.

Halíř Trio tvoří slovenská violoncellistka Jana Podolská, český klavírista Václav Mácha a Eduardo García Salas, španělský houslista žijící v Praze, místo kterého vystoupí Jiří Vodička - jeden z nejvyhledávanějších českých houslistů u nás i ve světě. Členové Halíř Tria jsou vítězi mezinárodních soutěží jako je Studentská soutěž slovenských konzervatoří, soutěž Karl-Bergemann v Hannoveru, European Music Prize Contest v Hannoveru, Dublinu, a dalších. Uskupení vystupovalo na festivalech v Castilla La Mancha, Juventudes Musicales de Mahón, Komorní hudební série v Cordobě, Metropole Theatre v Tarragoně, v Auditoriu Enrique Granados ve španělském městě Lleida a v mnoha městech České republiky, Německa, Itálie atd. Česko-slovensko-španělské uskupení mělo vždy velmi dobré ohlasy kritiky.

V létě roku 2017 nahrálo Halíř Trio své první CD: Granados - Dvořák, v Auditoriu Enrique Granadose v Lleidě (Španělsko) pro české vydavatelství ArcoDiva s distribucí vydavatelství Naxos. Kompaktní disk obsahuje Klavírní trio C Dur op. 50 Enrique Granadose a Klavírní trio f moll op. 65 Antonína Dvořáka. Tuto druhou skladbu, Klavírní trio f moll, lze považovat nejen za jeden z vrcholů Dvořákovy komorní tvorby, ale i za jedno z nejvýznamnějších děl svého žánru vůbec. Halíř hrál německou premiéru v Mannheimu 2. prosince 1883. Album bylo představeno 5. dubna 2018 jako „CD dne“ na stanici Českého rozhlasu Vltava.

Dalším plánovaným nahrávacím projektem Halíř Tria, opět s Arcodiva a Naxosem, je Trio a moll op. 17 Paula Juona, premiérované Halířem v roce 1902 a Klavírní trio a moll op. 50 P. I. Čajkovského, se kterým Halíř vystoupil v lednu 1888 v Lipsku za přítomnosti skladatele, jenž ve svém deníku poznamenal, že hudebníci vystoupili skvěle.

V blízké budoucnosti plánuje Halíř Trio turné po České republice. V únoru 2019 zahraje Čajkovského Klavírní trio. Koncert v Praze 19. února je výjimečný tím, že se koná na oslavu 131. výročí české premiéry Čajkovského houslového koncertu, který Halíř zahrál v pražském Rudolfinu pod taktovkou samotného skladatele.


Partneři účinkujících:

Hotel Labut   NH Hotel

st

20. 2. 2019

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme