Divadlo a hudba

HRABĚ 2.15: BEZ DECHU

Divadlo NaHraně, Praha koupit vstupenku

Vstupné: 370, 345, 320 Kč

Inscenace připomíná krutost a křehkost mládí v textech Václava Hraběte a její vznik se váže k padesátému výročí smrti básníka. Inscenační tým pod vedením režisérky Terezy Karpianus se jejím prostřednictvím vrací nejen k dílu tohoto autora, označovaného za představitele české beat-generation, ale i k okolnostem jeho tragické smrti - nezáměrné otravy plynem. Původní autorskou práci s odkazem básníka pak na jevišti doplňuje i původní hudba zakládajícího člena Divadla NaHraně Martina Severýna, který vybrané Hrabětovy texty pro potřeby inscenace přetvořil do podoby jazzových písní. Václav Hrabě byl básník a jazzman. A duch této hudby, stejně jako jeho záliba ve hře na jazzové nástroje, je pro inscenátory klíčem k uchopení tématu. Samotný příběh tvoří zkouška jazzové kapely, která čeká na svého textaře a saxofonistu Vaška.
„Poezie Václava Hraběte nás oslovuje svou čistotou, bezelstností a upřímností. K tomu se zdánlivě paradoxně váže bujarý život části pražské mládeže šedesátých let, včetně Hraběte. Večírky, obdiv k beatnické poezii, revolta a do toho univerzálně přítomná touha po lásce a víra v to, že „jednou tě potkám, vím to jistě“… Při zkoušení jsme vzpomínali na ostré vidění své vlastní adolescence, na její krutost i křehkost. Nacházeli jsme ji i v útočném a zároveň bezbranném díle Václava Hraběte. A tyto protiklady se snoubí na jevišti“, říká režisérka Tereza Karpianus.
Básně: Václav Hrabě. Režie: Tereza Karpianus. Hudba: Martin Severýn. Scéna a kostýmy: Radka Josková. Produkce: Petra Náhlíková a Barbora Šenoltová. Hrají: Marie Jansová, Pavel Kryl, Martin Severýn a Petr Besta.
úterý 19. 3. ** UFFO ** 19:00 hodin ** předplatitelé vstup na abonentky DH, ostatní - vstupné 370, 345, 320 Kč ** předprodej vstupenek od 19. 11.

út

19. 3. 2019

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme