Divadelní představení

PRODANÁ NEVĚSTA

Spolek divadelních ochotníků Alois Jirásek, Úpice koupit vstupenku

Vstupné: 250, 225, 200 Kč

Divadelní představení, které uvádíme mimo předplatné. 
Mařenka miluje Jeníka a Jeník miluje Mařenku. Jenže rodiče Mařenky se dohodnou na jejím budoucím sňatku s rodiči Vaška. Jenom Jeníkova chytrost a neohroženost přispěje ke zdárnému konci opery, v níž „dobrá věc se podařila a věrná láska zvítězila“.
To je v krátkosti děj opery, která byla poprvé uvedena r. 1866 a která se stala vlastně součástí národního kulturního bohatství. Dnes již ovšem není Prodaná nevěsta nedotknutelným pokladem, který může být pouze pietně interpretován. Odlišný úhel pohledu, důraz na jiné hodnoty díla, to už si vyzkoušela mnohá tuzemská profesionální divadla. Úpičtí zvolili verzi, kterou vymyslel v 80. letech zkušený kvartet královéhradeckých tvůrců – Josef Krofta, Miloslav Klíma, Jiří Vyšohlíd a Petr Matásek – pro loutkové divadlo DRAK, kde ovšem slovo „loutkové“ by bylo lepší nahrazovat přesnějším „alternativní“. Na této koncepci byl podstatný nápad Jiřího Vyšohlída (mimo jiné: rodáka z Trutnova) – sólové árie či duety převést na sbory. V Úpici to však znamenalo, že se účinkující téměř dva roky pravidelně scházeli a učili se zpívat, aby tento hudební projekt zvládli. Jeho iniciátorem byl Vladimír Hetflejš, který se také ujal režie a byl především hybnou silou celého procesu přípravy inscenace. A ta se povedla! Premiéra byla v únoru 2018 – úspěšná. Nejen kvalitou svého provedení, ale i svou úžasnou náladou a atmosférou, ze které bylo až do poslední řady v hledišti cítit, jak těch téměř 50 lidí na jevišti je radostných, šťastných a veselých – a jak je to opravdu baví tam zpívat, hrát... Následovaly stejně úspěšné reprízy a také účast na krajské soutěžní divadelní přehlídce v Ústí nad Orlicí, kde se spolek se svou „Prodankou“ stal vlastně absolutním vítězem: 5 čestných uznání a 6 cen za herecké výkony, za pěvecký výkon, za realizaci inscenace, za hudební a pěvecké nastudování, za kostýmní a scénické výpravy, za ... Cena byla udělena také za inscenaci, kterou porota nominovala na národní přehlídku ve Volyni.
Autoři: Bedřich Smetana na slova Karla Sabiny. Koncepce projektu: Miloslav Klíma, Jiří Vyšohlíd, Josef Krofta, Petr Matásek. Režie: Vladimír Hetflejš. Pěvecké nastudování: Iveta Aman. Hudební nastudování: Zdeněk Möglich. Kostýmní výprava: Květa Krhánková, Irena Vylíčilová. Scénická výprava: Vladimír Hetflejš, Jiří Kobr, Irena Vylíčilová.
sobota 13. 4. ** UFFO ** 16:00 hodin ** vstupné 250, 225, 200 Kč ** předprodej vstupenek od 19. 11.

so

13. 4. 2019

16:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme