Divadlo a hudba

THRILLER FIGAROVA SVATBA

Run OpeRun koupit vstupenku

Vstupné: 390, 365, 340 Kč

Inscenace je radikální autorskou interpretací klasického operního díla. Mozartova hudba zůstává. Hrabě a hraběnka prožívají manželskou krizi. Figaro a jeho milovaná Zuzana upadají do vyčerpávající hry milostných intrik a každá z postav prochází charakterovým přerodem. Každá z postav si nese svoji frustraci, svůj mindrák, který se postupně v odříznutém uzavřeném panství prohlubuje a kulminuje z komedie až do thrilleru.
Otázka zní: Zemře někdo?
Nové zpracování vychází z vnitřní logiky díla: vede diváka do jeho radikálních důsledků a kombinuje sugestivní klasickou hudbu se zneklidňujícím soubojem manipulátorů, taktiků a postav s vyprázdněnou či několikanásobnou identitou. Libreto je rozšířeno o dialogické (prozaické) scény kontrastující s převažujícím operním stylem. Zásadní je umístění inscenace do netradičního prostoru. Klasicistní komedii uvidíte, jako by se děla Vám. Je vtipné, že Vás někdo podvádí se služkou, že jako žena máte nižší postavení, nebo že Vás využívají pro peníze? Ne. Proto na Vás čeká psychothriller mravů, ne lascivní komedie.
Proč Thriller?
Inscenace se opírá o zásadní rozdíl mezi dramaturgií Beaumarchaise a libretem Da Ponta. Beaumarchais napsal svou komedii jako satirickou hru provokující politickou situaci, a to bez ohledu na vztahy mezi postavami. Naproti tomu Da Ponte vykresluje bolest v postavách, které se navzájem zraňují. Run OpeRun dělá z komedie thriller, vkládá tuto „hru“ do reality - co by se stalo, kdyby si postavy navzájem ubližovaly tak, jako se to děje v divadelní hře...
Dramaturgie: Pavel Klusák. Režie: Veronika Loulová. Dirigent: Lukáš Klánský. Choreografie: Adam Orszulik. Scénografie: Marek Špitálský. Kostýmy: Filip Jakab. Hrají a zpívají: Andrej Beneš, Soňa Godarská, Vladimír Chmelo, Tereza Mátlová, Dana Šťastná, Jana Prouzová, Jan Janda, Ahmad Hedar, Annemari Krčková.
pátek 17. 5. ** UFFO ** 19:00 hodin ** předplatitelé vstup na abonentky DH, ostatní - vstupné 390, 365, 340 Kč ** předprodej vstupenek od 1. 4.


Run OpeRun
Spolek Run OpeRun se postupně počal vytvářet v roce 2015 kolem Veroniky Loulové, studentky operní režie na HAMU. Svoje nadšení pro operu propojili studenti, absolventi i profesionálové, aby přiblížili operu především mladému publiku. Jak se píše v programu, snaží se operu dávat do kontextu dnešních „cool“ multimediálních scénických zážitků, které dokážou strhnout a překvapit: „Run OpeRun se stal operním undergroundem, který buduje novou cestu pro českou operní scénu a její publikum.“

17. 5. 2019

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme