Trutnovský podzim

TOMÁŠ KAČO - KLAVÍR

Recitál z autorského alba My HOME koupit vstupenku

Vstupné: 300, 270 Kč

39. ročník mezinárodního hudebního festivalu

Pořadatel: UFFO pod záštitou města Trutnova
Generální partner festivalu: KASPER Trutnov
Projekt je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje
Patron koncertu: TE Connectivity

Program

Zazní skladby z autorského alba My Home (Můj domov), o kterém Tomáš Kačo říká:
„Album je o žánrové rozmanitosti, repertoárové otevřenosti, která je také metaforou k tomu, co pro mě ‚My Home‘ znamená. Dost bylo předsudků - žánrových i rasových…“
Kritika mluví o Tomášově stylu jako o ojedinělé fúzi klasické, jazzové a tradiční romské hudby, který označuje „škatulkou“ suis generis. K jeho typickým rysům patří, že jednotlivé skladby rozvádí v rámci momentální improvizace na každém ze svých koncertů.


Tomáš Kačo
Od rozladěného, polorozbitého pianina v Novém Jičíně ke klavírnímu křídlu ve vyprodané newyorské Carnegie Hall, ze samouka mezi nejlepší jazzové studenty na prestižní americké Berklee College v Bostonu… Cesta Tomáše Kača, klavíristy vybaveného talentem od přírody a nezměrnou pílí, ale také skladatele, zpěváka a aranžéra, je úžasným příběhem splněných životních snů. Své sólové recitály staví především na improvizaci, s níž rozehrává do neopakovatelných hudebních končin svůj jedinečný styl založený na fúzi klasiky, jazzu a tradiční romské hudby.
Tomáš Kačo, čtvrtý z dvanácti sourozenců, začal na klavír hrát v pěti letech, učil se ovšem zcela intuitivně a zákonitosti hry musel pochopit sám. K notám, stupnicím a technice se dostal ve dvanácti letech v hudebce. Zpětně počáteční svobodu v hraní i technice hodnotí pozitivně: „To, že jsem začínal improvizací a hraním podle sluchu, byla jedna z mých největších výhod, co se hudebního vnímání týče.“
Následovala studia na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pod vedením renomovaného profesora Pavla Motlocha, jehož Tomáš Kačo považuje i za svého osobního mentora. K jeho stěžejním učitelům na pražské AMU patřil především profesor Ivo Kahánek. Peněžní výhru v soutěži mladých skladatelů pak „utratil“ za svou americkou šanci - za přijímací zkoušky na bostonskou hudební školu v Berklee, již dokončil už po dvou letech studia v roce 2017, a za oceánem zůstal.
Díky otevřenému prostředí jedné z nejlepších světových škol soudobé hudby mohl začít vnímat svůj romský původ jako zajímavou odlišnost a přednost, což se promítlo i do programu jeho recitálu v Carnegie Hall v únoru 2018. V programu s podtitulem Gypsy Soul představil vlastní skladby a úpravy děl Johanna Sebastiana Bacha a Fryderyka Chopina, tedy hudbu, která není ani romská, ani česká, ani klasická, ani jazzová - „každý z posluchačů si z toho může vzít, co chce“.
Tomáš Kačo odehrál řadu recitálů v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Izraeli, ve Washingtonu či Los Angeles. Má za sebou dlouhodobou spolupráci s Idou Kelarovou, s níž v roce 2010 vydal album Romská balada, spolupracuje s řadou českých symfonických orchestrů, pro něž píše aranže, a připravuje na dálku též projekt s Ondřejem Brzobohatým. Otevřeně říká, že ve Spojených státech není jen za sebe - svou pověstnou „zaťatostí do hudby“ chce být příkladem pro ostatní romské děti. Byť je jeho cílem primárně hudba sama o sobě, neomezující se nikdy na jeden žánr či styl, věří, že se nakonec může stát i možnou účinnou zbraní proti rasismu a pomáhat v hledání společných cest mezi majoritou a minoritou. Aplaudující Carnegie Hall je však jen jednou z variant životních snů - k těm dalším patří autorské album a jednoho dne třeba cena Grammy.
Své debutové album My Home, na kterém hostují několikanásobný držitel ceny Grammy John Patitucci, Ondřej Gregor Brzobohatý, Kühnův dětský sbor, ale i Kačova mladší sestra Veronika, vydal Tomáš symbolicky 28. října 2018. Vznik alba i Tomášova studia na Berklee podpořila Bakala Foundation. Křest alba proběhl v rámci zahájení cyklu Hybatelé rezonance, který zaštiťuje největší evropský výrobce mistrovských klavírů C. Bechstein.

středa 6. 11. ** UFFO ** 19:00 ** vstupné: 300, 270 Kč

Změna programu vyhrazena!
Předprodej vstupenek od 9. 9.

st

06. 11. 2019

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme