Trutnovský podzim

TRUTNOVSKÁ FILHARMONIE

„Trutnov sobě“ koupit vstupenku

Vstupné: 370, 340 Kč

39. ročník mezinárodního hudebního festivalu

Pořadatel: UFFO pod záštitou města Trutnova
Generální partner festivalu: KASPER Trutnov
Projekt je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje
Patron koncertu: KASPER Trutnov

DIRIGENTI: LEOŠ SVÁROVSKÝ, TOMÁŠ KORBEL
SÓLISTÉ: TEREZA MÁTLOVÁ - SOPRÁN
LIBOR KASÍK - TENOR
SÁRA SUCHÁNKOVÁ - KLAVÍR

Program

A. Dvořák:
Slovanské tance - op. 72, č. 7 Srbské kolo, op. 46, č. 4 Sousedská
B. Smetana:
Prodaná nevěsta - Pojď sem, holka
W. A. Mozart:
Kouzelná flétna - Dies Bildnis ist bezaubernd schön
G. Verdi:
La traviata - È strano… 
G. Verdi:
La traviata - Brindisi

přestávka

M. Ravel:
Pavane pour une infante défunte
T. Korbel:
Koncert pro klavír a orchestr Es dur - Larghetto, Allegro, Grave - Presto
L. Červený:
Podzimní romance


Trutnovská filharmonie
Trutnovská filharmonie se poprvé sešla na jaře roku 2018. Sdružuje hudebníky z Trutnova a z jeho nedalekého okolí. Členy jsou muzikanti všech generací i rozmanitých povolání či studenti škol. Ačkoliv nemá ambice srovnávat se se špičkovými profesionálními tělesy, s nadšením odvedená práce, za kterou stojí bez nároku na honorář řada místních lidí, je její hnací silou. Vlastní volný čas, který společnému dílu věnují všichni zúčastnění, je zhodnocený zážitkem jak z koncertu, tak ze společně strávených zkoušek vedených kvalitními muzikanty - místními, ale i renomovanými.
Významný podíl na fungování filharmonie nese také spolupráce s profesionálními hudebníky a studenty konzervatoří. Právě propojení amatérů se zkušenými lidmi z oboru obohacuje hráčsky zejména první skupinu, a dává tak příležitost mnohým nadšencům (avšak kvalitním hudebníkům) podílet se na tvorbě večera příjemně stráveného s hudbou domácích i zahraničních skladatelů napříč starými i novými žánry klasické hudby. Propojení dokonce tří generací několika desítek místních muzikantů skrze společný zájem pak společnému dílu dodává ještě další rozměr.
Svoji příležitost díky filharmonii dostávají také místní autoři. Již minulý rok filharmonie nastudovala skladby trutnovských autorů Tomáše Korbela a Lukáše Červeného, které se stejně jako celý premiérový večer trutnovské filharmonie setkaly s velmi pozitivními diváckými ohlasy.
Vzhledem k tomu, že Trutnov nemá žádnou tradici vlastní filharmonie, nabízí se příležitost tuto mezeru vyplnit, a nabídnout tak možnost domácímu publiku vychutnat si symfonickou hudbu v podání lidí jim blízkých a s autentickým přívlastkem „od srdce“. Jak bude tato příležitost využita, ukáže až čas.

Prof. Leoš Svárovský
Vystudoval obory flétnu a dirigování na AMU v Praze (obdržel cenu rektora AMU) u renomovaného prof. Václava Neumanna, jako jeho poslední student. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 jej Herbert von Karajan pozval ke spolupráci s Georgem Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na „Sommer FestSpiele Salzburg“.
Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování na AMU v Praze, studium oratorního a kantátového dirigování. V roce 2018 úspěšně ukončil profesorské řízení na AMU v Praze.
Od začátku své kariéry působil jako šéfdirigent vynikajících českých a slovenských orchestrů: Komorní opera Praha (1985 - 1987), Janáčkova filharmonie Ostrava (1991 - 1993), Státní filharmonie Brno (1991 - 1995), Sinfonietta Žilina (1995 - 2000), u téhož orchestru od roku 2010 jako hlavní hostující dirigent, Komorní filharmonie Pardubice (1997 - 2009), Orchestr baletu Národního divadla Praha (2001 - 2002), Státní opera Praha (i umělecký ředitel, 2003 - 2005).
Od jara 2014 je šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie a čestným členem Filharmonie Brno.
Leoš Svárovský je pravidelně zván na pódia mnoha významných hudebních festivalů jak v České republice, tak i v zahraničí.
Je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Emy Destinnové v Českých Budějovicích, oblíbeným hostujícím dirigentem na festivalu Smetanova Litomyšl, v Českém Krumlově, na Janáčkově Máji, Velikonočním festivalu duchovní hudby v Brně a na MHF Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou.
Byl hostem i na dalších mezinárodních hudebních festivalech, jako jsou Europäischen Wochen Passau, Aspekte Salzburg, George Enescu Festival Bucarest, Colorado Musik Festival, Settimane musicali di Ascona, Bratislavské hudební slavnosti, Musica Sacra Norimberk, Dias da Música em Belém, Mezinárodní hudební festival v Meranu a další.
V minulých sezónách dirigoval a spolupracoval se všemi českými, moravskými i slovenskými orchestry: SOČR (turné SRN 2015, četné koncerty v Linci a Innsbrucku), PKF, ČF, FOK, FB, ČNSO, MPO, JFO, KF Pardubice, Filharmonie B. Martinů a další.
Po svém debutu se Symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského v Moskvě (šéfdirigent V. Fedosejev), se kterým jej váže dlouhodobá a trvalá spolupráce, následovaly další koncerty v Praze na Hradě a ve Velkém sále Moskevské konzervatoře.
Diskografie Leoše Svárovského obsahuje více než 24 CD u různých firem v ČR, SRN, USA, Japonsku, Slovensku a Francii (Panton, Supraphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic).

Tereza Mátlová
Operní i muzikálová zpěvačka. Vystudovala hru na flétnu, klavír a zpívala v Kühnově dětském sboru. Absolvovala operní zpěv na pražské Hudební akademii múzických umění u doc. Magdaleny Hajóssyové, později u prof. Vlasty Hudecové v Bratislavě a nyní se zdokonaluje u vynikajícího pěvce a pedagoga Vladimíra Chmela. Zúčastnila se mnoha mistrovských kurzů, mimo jiné u prof. Helmutha Rillinga na stuttgartské Bachově akademii.
Obdržela cenu „Talent roku“ na operním festivalu v irském Wexfordu, kde ztvárnila řadu operních rolí, např. Zerlinu/Don Giovanni, Zuzanku/Figarova svatba, Zelide/Kdybych byl králem, Agathu/La Fiamma, Astaroth/Královna ze Sáby a další.
Byla nominována na Cenu Thálie 2016 za roli Konstance v Mozartově Únosu ze Serailu. Účinkuje v Národním divadle v Praze, v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Severočeském divadle v Ústí nad Labem, v Divadle J. K. Tyla v Plzni i na světových hudebních scénách v rolích, jako je Gilda/Rigoletto, Violetta/La traviata, Pamina/Kouzelná flétna, Hraběnka Almaviva/Figarova svatba, Konstance/Únos ze Serailu, Adéla/Netopýr, Hraběnka Marica, Krásná Helena, Líza/Země úsměvů, Frasquita/Carmen, paní Fluth/Veselé paničky windsorské, Paulina/Pařížský život, Eliška/Noc na Karlštejně, Dolores del Monte/Růže z Argentiny a další.
Spolupracuje s významnými dirigenty, jakými jsou např. Vladimir Jurowski, Riccardo Frizza, Enrique Mazzola, Leoš Svárovský, Jan Kučera, David Agler, Claude Schnitzler, Jin Wang, Ahmed Al Saedi, Urs Schneider.
Zpívala na koncertech Evy Urbanové a vystoupila jako host na turné Karla Gotta. Zazářila také na turné hvězd ve Velkém kremelském paláci v Moskvě a coby hosta si ji na svůj koncert vybral slavný barytonista Leo Nucci. Pro společnost Supraphon Records natočila operu Mirandolína Bohuslava Martinů a u agentury GOJA vydala sólové CD a CD Hvězda betlémská společně s Karlem Gottem. Spolupracuje s agenturou GOJA, která uvádí světové muzikály. Vystoupila v rolích jako Cosette v Les Misérables, Ellen v Miss Saigon a exceluje jako Primadonna Carlotta Giudicelli v úspěšném muzikálu Fantom Opery.
Často spolupracuje také s Českou televizí, Českým rozhlasem, TV Nova, TV Prima a TV Barrandov.

Libor Kasík
Absolvent oboru zpěv na Pražské konzervatoři a Hudebního managementu na Akademii múzických umění se výhradně zpěvu věnoval řadu let své profesní kariéry, a to v rámci Pražského filharmonického sboru i jako sólista, a to doslova po celém světě, včetně těch nejprestižnějších scén, jako například Suntory hall Tokio, Berlínská filharmonie, Royal Festival Hall Londýn, Teatro Regio Torino či třeba Man Auditorium Izraelské filharmonie v Tel Avivu. Disponuje neobvykle zvučným spinto tenorem, tedy hlasem balancujícím na hraně lyrického a hrdinného tenoru. Před cca dvanácti lety se vydal na kulturně-manažerskou dráhu, ale své lásce - zpěvu zůstává stále věrný. Vystupuje nikoli permanentně, ale pravidelně několikrát do roka s čím dál větším úspěchem.

Sára Suchánková
Sára Suchánková je mladá klavíristka, která v současnosti studuje první ročník Akademie múzických umění v Praze, ve třídě Františka Malého. Sára začala hrát na klavír v pěti letech pod vedením R. Goslinské a pokračovala ve studiu na konzervatoři v Pardubicích ve třídě M. Maixnerové. Během studií na konzervatoři posbírala řadu ocenění i laureátských titulů na českých i mezinárodních klavírních soutěžích, např. 1. cenu na soutěži Beethovenovy Teplice, 2. cenu na Mezinárodní soutěži Vítězslava Nováka v Kamenici nad Lipou, 2. cenu na Broumovské klávese, či titul absolutního vítěze na německé soutěži klavírních duí Piano Über Grenzen. Vystupovala také s předními českými orchestry, např. s Komorní filharmonií Pardubice, se kterou interpretovala koncerty W. A. Mozarta a R. Schumanna. Nyní se aktivně věnuje koncertování jak sólově, tak v klavírním duu se Sevou Tokmakovem.

Mgr. Tomáš Korbel je původní profesí historik, který vystudoval Historickou sociologii na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, v současné době zde studuje u profesora Jiřího Peška doktorandský obor Soudobé kulturní dějiny a přednáší.  V rámci státních grantů spolupracuje s Národním památkovým ústavem či Akademií věd ČR. Obor dirigování studuje na Pardubické konzervatoři u profesorů Jana Svejkovského a Tomáše Židka. Působí v Základní umělecké škole v Trutnově jako klavírní pedagog a korepetitor, amatérsky se věnuje historické kompozici. Je uměleckým vedoucím a dirigentem komorního orchestru Musica Antiqua Trutnov a vystupuje s mnoha místními sólisty a soubory, např. se sborem Krkonošské Collegium Musicum.

Klavírní koncert Es dur
V dnešní době nebývá běžné, aby se nově vzniklé skladby dočkaly více než jednoho provedení a zařadily se do běžného koncertního repertoáru. Klavírní koncert Es dur z díla mladého trutnovského skladatele Tomáše Korbela je ale výjimkou. Dílo bylo dokončeno v únoru 2019, jeho část už byla provedena v rámci letního koncertu komorního orchestru Musica Antiqua a na tomto koncertě se dočká už svého druhého uvedení, navíc svými kvalitami aspiruje na zařazení do koncertního repertoáru symfonických orchestrů.
Kam stylově zařadit tento koncert? Nazvala bych jej jako souvislá postmoderna. Dílo totiž plynule propojuje kompoziční styly používané od raného baroka po 20. století. Třívětá forma, komorní obsazení a dvě vypsané kadence odkazují k proslulým klavírním koncertům W. A. Mozarta. Práce s kratšími motivy a vnitřní napětí některých témat zase k Beethovenovi. Rozšířená harmonie a barevná instrumentace odkazuje ke klavírní tvorbě pozdního romantismu. Práce s krátkými motivy, které v těsnách zaznívají v dechových nástrojích, připomínají alegoriku Johna Cage.
První věta nese nádech barokních mistrů. Třídílná forma složená z pomalé, rychlé a opět pomalé části a tečkované závažné téma volných částí, odkazují k francouzským ouverturám, tedy operním předehrám, které byly později hrány samostatně. Polyfonní techniky připomínající varhanní fugu ukazují, že si autor osvojil i hudební řeč barokního velikána J. S. Bacha.
Druhá věta s noblesním hlavním tématem dává velký prostor sólistce pro její vlastní hudební vyjádření. V závěru věty kontrastuje noblesnost hlavního tématu s alterujícími pasážemi a velkým zvukem orchestru.
V kontrastu s druhou větou, která je nabita emocemi, přichází třetí věta v tzv. galantním stylu. Velmi čistá instrumentace, klasická harmonie a odlehčený charakter třetí věty připomíná klasicistní rondo. Oproti klasickému rondu má však sudé metrum a pracuje se dvěma majestátními tématy.
Klavírní koncert diriguje sám Tomáš Korbel ve spolupráci s mladou, ale hudebně velmi zkušenou, sólistkou Sárou Suchánkovou, v současné době posluchačkou hudební akademie v Praze. Sára Suchánková věrohodně interpretuje různé stylové pasáže, do koncertu vnáší nádherný a především barevný zvuk a vlastní kadenci s nádechem romantismu v závěru první věty.
Ing. Barbora Kulichová DiS., studentka 1. ročníku oboru flétna na HAMU v Praze

pátek 1. 11. ** UFFO ** 19:00 ** vstupné: 370, 340 Kč

Změna programu vyhrazena!
Předprodej vstupenek od 9. 9.

01. 11. 2019

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme