Vstupné: Bez vstupného

„Bez rodiny se člověk chvěje zimou v nekonečném vesmíru.“ —  André Maurois francouzský spisovatel

Alena Valentová tvoří už od dětství, kdy začínala kresbami smyšlených komiksových příběhů, aby následně své nadání rozvíjela u akademického malíře Martina Kotka, který ji připravil i na talentové zkoušky na Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě, kterou úspěšně ukončila v roce 2002. Byla členkou Spolku podkrkonošských výtvarníků a má za sebou desítky společných kolektivních výstav, ale i výstavy sólové. Těžiště její autorské tvorby zůstává v kresbě a malbě, přestože se úspěšně věnuje i digitální grafice.

Výstava Family Pop má v rámci kontinuální umělecké produkce autorky výlučné, možná až přelomové místo. Zvolené téma rodiny má osobnější rozměr a odhaluje návštěvníkům výstavy privátní svět, který si většinou každý z nás nechává jen pro sebe a své nejbližší. Na takové odhalení je nejen potřeba uměleckého sebevědomí, ale i důvěra rodinných příslušníků a nejbližších přátel, kteří se zde stávají předlohami budoucí obrazů a nemusí být vždy prezentování, tak jak by si sami představovali. Každý, kdo alespoň trochu zná tvorbu Aleny Valentové, ví o jejím intenzivním vztahu s černou barvou a všemi jejími odstíny. Tato temná linka se nepřehlédnutelně vine celou její dosavadní tvorbou a je v jistém smyslu značkou, která nejen sjednocuje umělecké principy a hodnoty tvůrce, ale především je rozpoznatelnou a originální. Právě proto se druhá zásadní změna nachází v použití sytých barev, které předkládaný cyklus posunují směrem k Pop artu, pro který je typické ovlivnění komiksy, populární kulturou či inspirace filmem nebo reklamou.

Autorka nás pouští do soukromého intimního prostoru vlastní rodiny a my tak můžeme nahlédnout pod pokličku rodinného života na mimořádně osobní výstavě. Kromě této odvahy také jasně vnímáme, jak moc je pro autorku její rodina důležitá. Což je hodnota, která se z dnešního světa bohužel pomalu vytrácí, a tak není od věci, si ji připomenout alespoň na této výstavě.

Jan Kunze, kurátor výstavy

Vernisáž proběhne dne 29.6.2021.

30. 6. - 27. 7. ** Galerie UFFO ** otevřeno: pondělí 8:00 - 18:00 hodin, úterý, středa, čtvrtek 8:00 - 16:00 hodin, pátek 8:00 - 14:00 hodin ** vstupné 30 Kč, děti 15 Kč, děti do 3 let zdarma


 

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:

Ministerstvo Kultury 

Kralovehradecky Kraj

 

út

29. 6. 2021

18:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme