Koncert

PAVEL DOBEŠ

Koncert na sezení koupit vstupenku

Vstupné: 300, 250 Kč

Písničkář, textař a skladatel Pavel Dobeš vydává 3CD Platinum Collection, které mapuje období od zpěvákova průlomu, vzniku ostravského stylu, kdy se ostravština díky jeho písničkám stala v tehdejším Československu třetím úředním jazykem, až do současnosti.

Začátky Dobešova působení jsou spojeny s ostravskými bigbeatovými kapelami, s nimiž hrál v 60. letech. Postupně se jeho zájem soustředil na country a folkovou hudbu (B-komplex, později Minimum), přechod k folku je spojen s prvním vystoupením na festivalu Folkový kolotoč v roce 1983, kde se představil písněmi Jarmila, Blažek, Hrušky, Krtci.

Od poloviny 80. let vyvíjí intenzívní koncertní činnost, s Martinem Kratochvílem nahrávají Skupinové foto, opakovaně přijímá pozvání Miloslava Šimka do divadla Semafor, vystupuje v rozhlase a televizi.

Následuje „ostravské období", ale jeho písně se tematicky neomezují, způsob podání běžných námětů ze života se pohybuje od střízlivého konstatování až po hlouběji pojaté úvahy.

Díky Múze, kterou Pavel Dobeš potkal „Za ledovou horou a černými lesy“, obohatil svůj repertoár o písničky Něco o lásce, Bleděmodře, Brhlík a Sojka, Složitě, Víte, vono, holky, O Pilníku, Svidříku... ad. Že je Dobešova tvorba nadčasová, nejlépe dokazují jeho protitotalitní písničky, které jsou i dnes aktuální více, než by příslušelo. Písničkám přitom nechybí nadhled, lehkost a typický Dobešův humor. „Kdyby šlo enem o politiku, to bysme spolu popili. Našli bysme si drahu putyku a tyden bysme řešili. Vy ste si ale popletla pojem, tu ide o hrušky a mám taký dojem, že to se řeší jedině bojem za použití násilí, aú,“ zpívá Dobeš, když načapá rodinu Bušovu na lupu na své zahradě. Ve stejném duchu skládá písně Kominík, Skupinové foto, Blažek, Charta, Calvera, Kuvajtský šejk, nově potom např. Mery, Hery a dva revolvery (z posledního autorského alba Banány).

UFFO ** 19:00 hodin ** vstupné 300, 250 Kč ** předprodej vstupenek od 20. 9.


Vážení návštěvníci,

připomínáme podmínky pro vstup do Uffa a kina Vesmír (t. č. Na Mládežnické):
- certifikát MZ o prodělaném očkování na Covid-19 (od poslední dávky minimálně 14 dní)
nebo
- certifikát o prodělání nemoci Covid-19 (ochranná lhůta je 180 dní)
a k tomu
- ochrana dýchacích cest (minimálně respirátor FFP 2)
Respirátor si můžete zakoupit na Inforecepci UFFO a v pokladně kina.
Ochranu úst si, prosíme, zanechte po celou dobu představení.

Děkujeme za pochopení a dodržování výše uvedeného :)

čt

25. 11. 2021

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme