Vstupné: 490 Kč

Více: https://www.jazzinec.cz/

OZMA (FR)
Francouzská skupina OZMA hraje výbušnou směs groovů, hutného jazzu a rockové energie, včetně notné dávky humoru a emocí, vypjatých, řízných melodií, popových názvuků, drtivých riffů, snových ploch i zvukových erupcí. Jejich leader, trombonista Guillaume Nuss, je ve Francii jedním z nejuznávanějších mistrů tohoto žesťového nástroje. Dalšími členy jsou bubeník Stéphane Scharlé a kontrabasista Édouard Séro-Guillaume, oba skladatelé většiny repertoáru, dále saxofonista Julien Soro a kytarista Tam de Villiers. Soubor Ozma vznikl v roce 2001. Od roku 2007, kdy prorazil i mimo domovskou Francii, odehrál na tři stovky koncertů po celé Evropě, americkém kontinentě, Africe a Indii. Také experimentují se spojením hudby s filmem, fotografií a vůbec vizuálním uměním.

MELISSA ALDANA Q. (CHILE, NO, USA)
Melissa Aldana se narodila v chilském Santiagu a vyrůstala v hudební rodině. Její otec i dědeček hráli na saxofon a ona se v jejich šlépějích vydala, když jí bylo pouhých šest let. Ve 24 letech se stala první instrumentalistkou a prvním jihoamerickým hudebníkem, který vyhrál Mezinárodní jazzovou saxofonovou soutěž Thelonia Monka, později absolvovala na proslulé Berklee College. V roce 2019 vydala úspěšné album Visions inspirované Fridou Kahlo. Aldana vytvořila paralelu mezi svými zkušenostmi hráčky na saxofon v převážně mužské komunitě a zkušenostmi Fridy jako ženské vizuální umělkyně, která se snažila prosadit v oboru, jemuž také dominovali spíše muži.
Jedinečný talent nenechal chladnými ani skauty Blue Note, a tak loňská novinka 12 Stars vyšla právě pod křídly tohoto kultovního labelu. Deska se zabývá tématy výchovy dětí, rodinného odpuštění, přijetí a sebelásky.
Její tenorsaxofon má krásný, čistý, vřelý zvuk. Aldana má fantastickou techniku, originálně frázuje, tóny pocitově zabarvuje. Hraje melodická, skvěle vyklenutá sóla, v nichž rozvíjí motivy na dlouhé ploše. Obsáhlejší pasáže střídá kratšími frázemi, superrychlé figury delšími tóny. A maximálně se do toho pokládá. Melissa Aldana byla nominována na Grammy v kategorii nejlepší jazzové sólo!

LIAM NOBLE, PAUL CLARVIS A JIŘÍ SLAVÍK (UK, CZ)
Trio Noble-Slavík-Clarvis hraje čistě akustickou muziku, která hluboce vychází z jazzové tradice a způsobů hraní z minulosti. Ty však tvůrčím způsobem transformuje do současné podoby, a zároveň tak poukazuje na možný budoucí vývoj tohoto žánru.
V triu se setkávají český kontrabasista Jiří Slavík a dva o generaci starší muzikanti z Velké Británie, kterými jsou přední anglický jazzový pianista Liam Noble a dvorní perkusista studia Abbey Road Paul Clarvis. Společné nahrávky tohoto uznávaného tandemu měly na Slavíka zásadní vliv už od dob, kdy je jako student londýnské Royal Academy of Music poznal. Noble a Clarvis spolu hrají v různých formacích a velmi rádi se potkávají také v duu, aby s lehkostí, nadhledem a grácií společně proplouvali popovým, klasickým a jazzovým repertoárem. Oba hudebníci si vždy dokážou pohrávat s dynamikou a radovat se ze společného muzicírování.
O radosti z muzicírování se často zmiňuje i Jiří Slavík. Je pro něj alfou a omegou jeho rozmanitých hudebních projektů. Jeho setkání s dvojicí Noble-Clarvis před pár lety v Brně se postupně rozvinulo až do podoby společného tria a alba, které letos vychází u Bivak Records. Název desky Nostalgia napovídá, že se jedná o návrat do minulosti. Kromě autorské hudby zní z nahrávky třeba aranžmá skladeb George Gershwina a Charlese Minguse nebo nečekané cover verze světoznámých písní It’s a Long Way To Tipperary či Škoda lásky. Trio však jazzové standardy a věčné hity posouvá do dnešního kontextu.

VYHLÁŠENÍ 10. ROČNÍKU JAZZ WORLD PHOTO
Vyhlášení cen jubilejního desátého ročníku této jedinečné světové soutěže opět přenese pozornost globálních jazzových fanoušků do Trutnova.

sobota 25. 3. ** UFFO ** 19:00 hodin ** vstupné 490 Kč ** předprodej vstupenek od 20. 2.


Pořadatel: Alternativa pro kulturu, z. s.
Spolupořadatel: UFFO za podpory města Trutnova, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR
Festival se koná pod záštitou starosty města Trutnova
Ing. arch. Michala Rosy a Rady Královéhradeckého kraje.

so

25. 3. 2023

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme