Trutnovský podzim

RICHARD SAMEK, DAVID ŠVEC

Koncert věnovaný výročí vzniku samostatného československého státu koupit vstupenku

Richard Samek - tenor
David Švec - klavírní doprovod

Program: 

B. Smetana - Dalibor: Když Zdeněk můj ve sladkém nadšení

B. Smetana - Prodaná nevěsta: Jak možná věřit

B. Smetana - Hulán: České tance, 2. řada, op. 21, č. 7

G. Verdi - Rigoletto: Questa o quella

E. Curtis - Non ti scordar di me

F. Liszt - Rigoletto: Koncertní parafráze S. 434

G. Bizet - Carmen: La fleur que tu m'avais jetée

L. Denza - Funiculì, funiculà

Přestávka

C. M. von Weber - Der Freischütz: Nein! Länger trag' ich nicht die Qualen

J. Brahms - Intermezzo es moll, op. 118., č. 6

J. Strauss - Eine Nacht in Venedig: Komm in die Gondel, Caramello

F. Lehár - Dein ist mein ganzes Herz

F. Liszt - Consolation Des dur, č. 3, S.172

E. Kalman - Gräfin Mariza: Grüß mir mein Wien

J. Ježek - Bugatti step

F. Lehár - Freunde, das Leben ist lebenswert

Patron koncertu: město Trutnov

čtvrtek 26. 10. ** UFFO ** 19:00 hodin ** vstupné 290 Kč ** předprodej vstupenek od 4. 9.

Samek Foto Marketa Navratilova


Richard Samek

Richard Samek se narodil v Třebíči. Je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, obor operní zpěv ve třídě prof. Anny Barové. Po zakončení studia soukromě studoval u Natalie Romanové. Je laureátem řady mezinárodních soutěží, např. Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a pěvecké soutěže M. S. Trnavského. V roce 2006 debutoval na jevišti Národního divadla v Brně.

V současné době je stálým hostem Národního divadla v Praze, kde se představil v rolích jako Werther (J. Massenet), Rodolfo (La bohéme), Belmonte (Únos ze serailu), v současné době zde hostuje jako Tamino (Kouzelná flétna), Don Ottavio (Don Giovanni), Princ (Rusalka), Alfredo (La traviata). V sezóně 2022/23 v Divadle J. K. Tyla, kde je v současnosti ve stálém angažmá, ztvárnil roli Candida v premiéře stejnojmenné Bernsteinovy opery. Pravidelně účinkuje v Národním divadle Brno, Národním divadle moravskoslezském a ve Slovenském národném divadle v Bratislavě. Nově se představil jako Samson v premiéře opery Samson a Dalila v Jihočeském divadle.

Hostoval v L’Opéra de Reims, L’Opéra de Limoges, Opéra de Rennes a Staatsoperette Dresden, kde ztvárnil mnoho hlavních rolí, např. Šándor Bárinkay (Cikánský baron), Hrabě Luxemburg (Hrabě Luxemburg), Carevič (Carevič), Candide (Candide), Rinuccio (Gianni Schicchi) a další. V Anhaltisches Theater Dessau vystupoval jako Jirka v opeře Čert a Káča (A. Dvořák). Hostoval v Theater Magdeburg jako Don Manuel v německé premiéře Fibichovy Nevěsty messinské, v roli Fausta v Gounodově stejnojmenné opeře a ve Staatsoper Hannover jako Princ ve Dvořákově Rusalce či jako Rodolfo v Pucciniho La bohème. V Aalto-Musiktheater Essen vystoupil v roli Jeníka v opeře Prodaná nevěsta a jako Don Anchise v Mozartově opeře La finta giardiniera. Jako Jeník z Prodané nevěsty vystoupil v roce 2019 v Semperoper Dresden.

Na rakouském festivalu Seefestspiele Mörbisch 2015 natočil live CD a DVD Straussovy operety Noc v Benátkách, kde ztvárnil roli Caramella. V roce 2015 se dále podílel na realizaci živé nahrávky Smetanovy opery Dalibor s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou J. Bělohlávka a v roce 2016 vytvořil živou nahrávku Fibichovy Nevěsty messinské s Filharmonií Magdeburg. V roce 2017 natočil s Dagmar Peckovou Mahlerovu Píseň o Zemi pro Supraphon.

Spolupracuje s významnými komorními a symfonickými orchestry, jako je BBC Symphony Orchestra, Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, PKF Prague Philharmonia, Slovenská filharmónia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Štátna filharmónia Košice nebo Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.

Pravidelně vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech - MHF Dvořákova Praha, MHF Leoše Janáčka, Moravský podzim, MHF Pražské jaro, Seefestspiele Mörbisch, NF Smetanova Litomyšl nebo Svatováclavský hudební festival. V sezóně 2023/24 se představí v koncertním programu s dílem A. Dvořáka Svatební košile společně s Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě a Hungarian National Philharmonic v Budapešti. Dále pak nastuduje roli Ismaela v premiéře inscenace Nabucco v Národním divadle v Praze.

David Švec

David Švec studoval hru na klavír a dirigování nejprve na Konzervatoři v Českých Budějovicích a poté na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Již během studia působil v Janáčkově opeře v Brně, kde dirigoval řadu operních i baletních titulů.

Jako klavírista již od roku 1998 spolupracoval s Pražským komorním orchestrem, je vyhledávaným komorním hráčem, natočil řadu snímků na CD i pro Český rozhlas.

Pravidelně spolupracuje s předními českými pěvci, například s Evou Urbanovou, Adamem Plachetkou nebo Kateřinou Kněžíkovou. V září 2003 nastoupil do opery pražského Národního divadla, od roku 2011 je zde ve stálém dirigentském angažmá. V lednu 2022 se stal šéfdirigentem Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Spolupracoval s většinou českých symfonických orchestrů. Ze zahraničních hostování lze uvést zejména spolupráci na nastudování oper Její pastorkyňa v barcelonském Teatro Liceo, Věc Makropulos v Opera national de Paris a ve Wiener Staatsoper, Liška Bytrouška v Lyonu, ve Vídni a v Glyndebourne, Rusalka v Barceloně, v Paříži a v Theater an der Wien, Veselá vdova v Paříži. Od roku 2017 spolupracuje též se Slovinským národním divadlem v Lublani.

čt

26. 10. 2023

19:00 hodin

Sledujte novinky na:

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partneři

Spolupracujeme