út 21.5.202417:00

TIBOR ČERVEŇÁK: DOTEKY Vernisáž

TIBOR ČERVEŇÁK: DOTEKY Vernisáž
Zobrazit galerii

Tibor Červeňák (nar. 1977) je nevšedním úkazem, který bez zábran a korekcí předkládá emocemi nasycené výjevy. Na jeho obrazy je dobré se dívat s podobně otevřenou bezprostředností. Je to malíř srdce a ruky; také citu a chvatu - autor intuitivní, avšak veden a držen podvědomě čímsi konzistentním.

Jeho malby jsou ve výrazu proměnlivé, avšak v úhrnu je to dílo držící vnitřním tajemstvím pohromadě. Obrazy mají společný základ, tušený jmenovatel, zjevnou opravdovost. Červeňák je malíř kolorista, vypravěč lyrický, který však v hlubších vrstvách rozehrává více či méně hybné, třebaže ztlumené, nelehké drama. Hledíme na báseň v próze, v níž se prolíná sen a skutečnost, představy a vjemy, fantaskní i pravděpodobné. Malíř se pohybuje se vzácnou intuicí na pomezí různých dualit a vidno, že se zde cítí přirozeně. Zpravidla se zdárně vyhýbá nástrahám povrchního estetismu, i když vyprávění, krása a pozitivní podmanivost jsou zde přítomné. Barva, pohyb a tajemná nedoslovenost nás přitahují - vtahují do jeho zvláštně rozvolněného, někdy zastřeného světa, který je nám tušeně blízký.

 

Vernisáž proběhne v úterý 21. 5. od 17:00 hodin.

 

22. 5. - 15. 7. ** Galerie UFFO ** otevřeno: pondělí - pátek 8:00 - 18:00 hodin, sobota 10:00 - 18:00 hodin ** vstupné 30 Kč, děti 15 Kč, děti do 3 let zdarma

 

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Královéhradeckého kraje.