CHLAST

Činoherní divadlo B
CHLAST
Zobrazit galerii
Krutá severská komedie
 
Člověku od narození chybí ke štěstí 0,5 ‰ alkoholu v krvi. Je čas to napravit! Čtyři přátelé, středoškolští učitelé (dějepisu, hudební výchovy, tělocviku a psychologie) dávno rezignovali v pracovní i soukromé sféře na své životní cíle a sny. Doběhlo je vyhoření a přežívají v monotónním stereotypu každodenních povinností. Až jednoho dne, na oslavě 40. narozenin nejmladšího z nich, se dovídají o svérázné teorii norského filozofa. Ta tvrdí, že člověk se rodí s deficitem půl promile alkoholu v krvi. Pokud by jej doplnil, jeho život by hned byl pestřejší, on sám by měl větší sebevědomí, byl kreativnější a celkově spokojenější a šťastnější. 
 
Vzhledem ke stagnaci svých životů se rozhodnou tento myšlenkový experiment ověřit v praxi. Martin, Nikolaj, Peter a Tommy tedy nakoupí alkohol i alkoholtestery. Pokus může začít… Zdá se, že teorie skutečně funguje! Co tedy zvýšit dávky? Logicky by mělo přijít i zesílení všech těch pozitivních výsledků. A poté už zbývá dopracovat se k tzv. zážehu! 
 
Thomas Vinterberg, spoluautor scénáře i divadelní adaptace, je též režisér stejnojmenného filmu, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 2020.
 
Autoři: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm, Claus Flygare
Režie: Thomas Zielinski
Překlad: Michaela Weberová
Dramaturgie: Martina Kinská
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Andrea Králová
Projekce: Jakub Krejčí
Pohybová spolupráce: Jana Burkiewiczová
Stunt rigging: Jan Kohout, Marek Czukás 
Odborná spolupráce: MUDr. Jakub Šimek
Asistent režie a inspice: Petra Štanclová
Produkce: Tereza Marková
 
Hrají: Petr Stach, Jacob Erftemeijer, Robert Jašków, Tomáš Petřík
 
Délka představení: 135 minut včetně přestávky
Premiéra: 29. 4. 2023