HANA

Činoherní divadlo B
HANA
Zobrazit galerii
Dramatizace románu
 
„Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak to není štěstí, ale utrpení.“
 
Nová dramatizace bestselleru Aleny Mornštajnové. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví sjíždět řeku na ledových krách. Spadne do vody a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Tato nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii. Proč se Hana zbaběle uzavírá ve svém vlastním světě? Proč před svojí neteří tají svou minulost, která by z ní udělala hrdinku? Podaří se v rodinné historii temnou kru rozpustit?
 
Alena Mornštajnová debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015. Především díky románu Hana z roku 2017 se stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek. Při psaní vycházela ze skutečných reálií poválečného života ve Valašském Meziříčí, které v roce 1954 napadla tyfová epidemie. 
 
Autorka: Alena Mornštajnová
Režie a dramatizace: Diana Šoltýsová 
Dramaturgie: Lenka Smrčková 
Scéna a kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak 
Hudba: David Hlaváč
Pohybová spolupráce: Irena Kristeková
Světelný design: Daniel Rejchrt
 
Hrají: Lucie Andělová, Anna Kratochvílová, Kamila Sedlárová, Martina Eliášová, Martina Nováková/Ivana Machalová, Lenka Loubalová, Irena Kristeková, Jaroslava Košková, Barbora Kostkanová
 
Délka představení: 130 minut s přestávkou
Premiéra: 1. 6. 2021 
Upozornění: V představení zazní střelba. Po začátku inscenace není možné vpustit pozdě příchozí diváky do sálu.