OPERA IBSEN/PŘÍZRAKY

Nové divadlo
OPERA IBSEN/PŘÍZRAKY
Zobrazit galerii
Ibsenovo drama jako hudební divadlo
 
Drama Přízraky se stává východiskem pro devátou ibsenovskou inscenaci režiséra Jana Nebeského. Pětice postav tvoří mikrokosmos, ve kterém se každá z nich projevuje způsobem jí vlastním. Rozdíl mezi hercem a zpěvákem nehraje roli. Vzniká až komiksový svět, v němž je naprosto pravděpodobné třeba to, že jeden mluví a druhý mu odpovídá zpěvem.
 
Okuste tísnivou atmosféru Ibsenova severského světa, kde se z bláta dědičných hříchů vynořuje noční můra. Příběh vdovy Heleny Alvingové a jejího syna Osvalda, který se po letech vrací do rodného domu, aby se postupně odkrylo nejen jeho děsivé tajemství, ale i pokrytectví celé rodiny. Příběh o lásce a zbabělosti. Groteskní situace a extravagantní kostýmy společně s bizarními zvuky jednotlivých postav (zpěv, slovo, hmyzí zvuky) vytvářejí zvláštní svět. Někdy humorný až komický, jindy tísnivý. Horor na půdorysu realistického dramatu se láme režijním a hudebním uchopením do žánru zcela specifické a současné opery. 
 
Spojení režiséra Jana Nebeského a hudebního skladatele Matouše Hejla slibuje výrazné uchopení žánru a významný příspěvek k možnostem a podobám hudebního divadla v 21. století. Za hudbu k inscenaci obdržel Matouš Hejl prestižní Cenu divadelní kritiky 2022.
 
Autor: Henrik Ibsen
Režie: Jan Nebeský
Překlad: František Fröhlich
Hudba: Matouš Hejl
Libreto: Lucie Trmíková
Scéna: Jan Nebeský a Petra Vlachynská
Kostýmy: Petra Vlachynská
Instalace a video: Tine Surel Lange
 
Hrají: Lucie Trmíková, Miloslav König, Igor Chmela, Petr Jeništa, Vanda Šípová/Eva Hartová
Kapela: Antonín Procházka (bicí/perkuse), Petr Tichý (baskytara), Rostislav Pavlík/Jiří Gent (tuba), Jan Mikušek (cimbál), Štefan Szabo (kytara)
 
Délka představení: 90 minut
Premiéra: 10. 4. 2022
Přístupnost: 15+