VYKOUŘENÍ

Činoherní divadlo B
VYKOUŘENÍ
Zobrazit galerii
Na motivy skutečných událostí jedné neskutečné kauzy
 
Ježíš, který hraje evropskou kulturu. Herec, který hraje Ježíše. Herci, kteří s hercem hrajícím Ježíše nemají nic společného. Divadelní provokatéři i kazatelé svobody slova, jimž nic není svaté. Věrní křesťané i svalnatí obránci víry pravé, vykladači práva, mediální proroci… Muslimka. Ti všichni se v roce 2018 u příležitosti uvedení her režiséra Olivera Frljiće v Brně hlučně prohnali sálem Divadla Husa na provázku i mediálním prostorem. Nyní nastává čas vykouřit a vyčistit obojí. Je třeba vrátit se tam, kde to celé začalo – do divadla.
 
Zběsile očistný scénický obřad na motivy skutečných událostí kolem jedné neskutečné kauzy, v níž hlavní roli sehrála česká společnost, přivede na jeviště fragmenty právních textů, internetových článků a rozhovorů, diváckých dopisů, výpovědí svědků i Nového zákona. Postaví se přitom otázkám, které dodnes obcházejí kolem. Jací ďáblové pokoušejí společnost k tomu, aby se dělila na bojechtivé tábory, a proč? Můžeme se z identity, která potřebuje obraz nepřítele, navzájem vyzpovídat? Lze smířit jazyk víry, v níž je Ježíš spasitelem, s jazykem umění, pro něž je metaforou, jinak než soudní cestou?
 
První část inscenace pracuje s hraničními obrazy a symboly, které mohou budit silné emoce. Upozorňujeme diváky, že se ve hře používá umělá střelba a stroboskopické efekty. Pro zvýraznění režijního záměru herci na jevišti kouří cigarety. Inscenace získala ocenění Činohra roku 2023 v Cenách Divadelních novin.
 
Autor: Jiří Havelka a kolektiv
Režie: Jiří Havelka
Dramaturgie: Martin Sládeček
Scéna: Martin Ondruš
Kostýmy: Luděk Kellner
Rekvizity: Petra Jiránková
Asistent režie: Ctibor Němec
Inspice: Hana M. Senková
 
Hrají: Dalibor Buš, Růžena Dvořáková, Vladimír Hauser, Milan Holenda, Dušan Hřebíček, Jan Kolařík, Sylvie Kee Krupanská, Tereza Maxmilián Marečková, Dominik Teleky, Tereza Volánková, Zdislava Pechová, Michal Sikora j.h., Ctibor Němec j.h.
 
Délka představení: 100 minut bez přestávky
Premiéra: 11. 11. 2022